Na pozadí událostí posledních měsíců, kdy napětí mezi Čínou a Spojenými státy vzrůstalo, ať už kvůli situaci na Tchaj-wanu nebo kvůli čínské podpoře ruského režimu prezidenta Vladimira Putina, se současná cesta amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena do Pekingu jeví jako jisté zklidnění současných poměrů. „Pokračoval jsem v důležité diplomacii tváří v tvář v Pekingu a dnes jsem se setkal s ředitelem Ústředního úřadu pro zahraniční věci Wangem Yi, abychom diskutovali o řadě bilaterálních a globálních problémů, které ovlivňují lidi doma i ve světě,“ napsal dnes dopoledne na svůj twitterový účet Blinken.
Continuing important face to face diplomacy in Beijing, I met today with Central Foreign Affairs Office Director Wang Yi for discussions on a range of bilateral and global issues that affect people at home and around the world. pic.twitter.com/yXYcfU0Go1
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) June 19, 2023
Už včera Blinken jednal se svým čínským protějškem Čchi Kangem. Jejich rozhovor se odehrával za zavřenými dveřmi bez účasti novinářů. Dnes dopoledne se Blinken setkal i s čínským prezidentem a generálním tajemníkem Komunistické strany Číny Si Ťin-pchingem. Ten Blinkenovi sdělil, že Čína žádá, aby se Amerika přestala vměšovat do vnitřních záležitostí Číny, přestaly brzdit vědecký a technologický rozvoj a zrušily nelegální, jednostranné sankce vůči Číně. V otázce Tchaj-wanu Čína podle Si Ťin-pchinga nebude činit žádné ústupky.