Přestože původní plán důchodové reformy, který počítal s tím, že dnešní třicátníci půjdou do penze až po sedmdesátce, vzal za své, opozici se nelíbí ani nový, mnohem mírnější návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který hovoří o zastropování na věku 67 let. Proto ani po druhém jednacím dnu není důchodová reforma schválena a Poslanecká sněmovna byla znovu svědkem dlouhosáhlých projevů opozičních politiků, kteří trvají na zachování věku odchodu do penze na 65 letech.
Ke lžím některých opozičních poslanců si dovolím fakta o tom, jak se u nás vyvíjí důchody.
— Marian Jurečka (@MJureka) October 3, 2024
Jsou v mnoha parametrech na rekordní výši, ale chápu, že současná opozice s fakty a daty nepracuje. Zkresluje data, vytváří strach a pocit ohrožení.
Snažím se to poslední dva dny… pic.twitter.com/TxobdrdoJK
Důchodová reforma, tak jak ji navrhuje současná vládní koalice, ale nemusí mít dlouhou životnost. Obě opoziční strany, jak hnutí ANO, tak SPD, se shodli na tom, že vládní normu příští rok zruší, pokud se dostanou k moci, což naznačují všechny předvolební průzkumy.
Vláda argumentuje tím, že reforma důchodové systému je nutná kvůli jeho udržitelnosti, protože není možné z rozpočtu financovat stále rostoucí počet penzistů. K projednávání sporné novely se poslanci vrátí v pátek dopoledne.
Dnes ve @snemovna neprojednáváme důchodovou reformu, ale obyčejné snižování důchodů a prodlužování penzijního věku. Už středoškoláci ale vědí, že skutečná reforma by měla do systému přinášet nové zdroje, motivaci spořit a také nové investice ⤵️ pic.twitter.com/Tb4aM3h4v2
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) October 2, 2024