sobota 22. února 2025

Důchod v 67 letech? Pro většinu Čechů je to nepředstavitelné

Horní hranice odchodu do důchodu, stanovená na 67 let pro lidi narozené po roce 1989, vyvolává otázky, zda je tento věk pro Čechy přijatelný.

stáří

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Jsme MILA

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Jsme MILA

Podle průzkumu agentury STEM/MARK si až 70 procent lidí nedokáže představit, že by v tomto věku stále pracovali. Největší obavy mají ti, kteří vykonávají těžkou fyzickou práci, pracují ve směnném provozu nebo čelí vysokému psychickému vypětí.

Kromě únavy a vyhoření se lidé obávají také nároků spojených s moderními technologiemi, na které by mohli ve vyšším věku hůře reagovat. Zatímco ženy a lidé s nižším vzděláním cítí největší nejistotu, věk respondenta nehraje v přístupu k práci po šedesátce významnou roli. Podle průzkumu by Češi upřednostnili podporu individuálního spoření na penzi (61 %) nebo zvýšení sociálního pojištění (28 %) před dalším navyšováním důchodového věku.

Profese, u kterých respondenti požadují dřívější odchod do důchodu, zahrnují horníky, hutníky, svářeče, zdravotní sestry, příslušníky IZS či řidiče MHD. Většina lidí (80 %) má navíc obavy o svou finanční situaci ve stáří. Největší strach pociťují lidé s nižšími příjmy a vzděláním, zatímco muži s vyššími příjmy a z velkých měst se obávají méně.

Představa o výši státního důchodu je spíše střízlivá – nejvíce lidí očekává částku mezi 16 000 a 20 000 Kč měsíčně. Přesto si téměř tři čtvrtiny dotázaných spoří na penzi individuálně, i když polovina z nich odkládá méně než 1000 Kč měsíčně. Podle odborníků ale tato částka nemusí být v budoucnu dostatečná.

Autor: Šimon Mitro

Související

Kč
Ekonomika

Dluhy Čechů rostou, problémy se splácením přibývají

pohovor
Ekonomika

Česko vévodí EU v dlouhodobé nezaměstnanosti

mobilní data
Domácí Zajímavosti

Konzumace zpráv online: Češi nejvíce čtou krátké zprávy a diskuze

Kutná Hora
Domácí

Boom aktivního turismu v Česku. Němci, Poláci a Nizozemci objevují nové regiony