Energetický regulační úřad se zaměřil na plošný monitoring webových stránek dodavatelů energií. Pracovníci úřadu zjistili, že 30 z 57 prověřených dodavatelů nezveřejňuje kompletní smluvní podmínky dodávek. Ty musí obsahovat formulářovou smlouvu, ceník, všeobecné obchodní podmínky a někdy i zvláštní podmínky pro konkrétní sjednaný produkt. Obchodníkům proto hrozí pokuta. Pracovníci úřadu chybující obchodníky vyzvali k nápravě, deset z nich ale na výzvu vůbec nereagovalo.
„Vyzvali jsme je, aby zákonem požadované dokumenty doplnili. Většina z oslovených následně kompletní podmínky zveřejnila. U deseti dodavatelů, kteří svou povinnost nesplnili, jsme zahájili individuální kontrolu. U dalších sedmi máme navíc podezření, že smluvní podmínky odporují zákonu. Na ně se proto také zaměřila naše kontrola,“ uvedla členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.
Mezi časté nezákonné praktiky obchodníků patří například to, že klientům nastavují lhůtu pro odmítnutí automatického prodloužení smlouvy na dobu určitou mnohem kratší, než stanovuje zákon. Dále si také rozšiřují možnosti pro jednostrannou změnu smlouvy a ceníku na pouhé oznámení na webu. Podle zákona ji ale musí zákazníkům oznámit prokazatelně a adresně.
Dalším proviněním obchodníků bývají složitě sepsané obchodní podmínky, a to do takové míry, že jsou pro běžného člověka nepochopitelné. Někdy se také ve všeobecných obchodních podmínkách objevují skrytá podstatná ujednání, která mají vždy figurovat v hlavní smlouvě.