Mnoho druhů zvířat přichází o své přirozené podmínky k životu. Příkladem je tuleň kroužkový, který pro svou existenci potřebuje vysoké sněhové závěje. Březí samice v nich vytváří jeskyně, ve kterých přivádí na svět své potomky. V hnízdě pak matky svá zranitelná mláďata také vychovávají a je pro ně bezpečným útočištěm, které je chrání před predátory i před nepříznivým počasím.
Tuleň kroužkový žil před lety na celém území Finska. Dnes jich je v zemi jen kolem pěti set a zdržují se pouze u jezera Saimaa. I tam sněhu a ledu rapidně ubylo. Tři sta dobrovolníků proto každý den pracuje od úsvitu do soumraku a vytváří ze sněhu z okolí pro nastávající tulení matky umělé závěje. Práce je to poměrně složitá. Na odlehlé místo se tým musí nejprve dopravit po vlastních nohách s těžkým vybavením na zádech.
Náročná a záslužná práce se prý vyplácí. Od roku 2014, kdy dobrovolníci začali s výstavbou umělých závějí, přišlo na svět přes 200 mláďat. Biologové pracují pro jistotu i na plánu B. V okolí jezera vytváří i umělé budky. I v nich se už prý narodila tři mláďata.