pátek 19. července 2024

Do voleb zbývá týden. Na křesla v Bruselu si brousí zuby sedm stran

Sedm subjektů pravděpodobně Česká republika vyšla do Bruselu. Kromě parlamentních zástupců by to mohla být i koalice STAČILO!, jejíž hlavní tváří je předsedkyně KSČM Kateřina Konečná a také spolek Přísahy a Motoristů.

profimedia-0760714193

Hnutí ANO směřuje podle průzkumů k vítězství v eurovolbách.
Zdroj: Profimedia

  • Hnutí ANO směřuje podle průzkumů k vítězství v eurovolbách.
  • Zdroj: Profimedia

Slova lídra vládní koalice SPOLU Alexandra Vondry, že spolek ODS, TOP 09 a KDU-ČSL už je na dostřel hnutí ANO, potvrzuje poslední průzkum, který vypracovala agentura STEM/MARK. Ta totiž SPOLU přisuzuje 22,3 procenta, což je o čtyři procentní body méně než by získalo hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše. Při přepočtu na mandáty by ANO zastupovalo šest poslanců a SPOLU o jednoho méně. Třetí místo by pak obsadili Piráti se ziskem 12,1 procenta, což se rovná třem mandátům.

Do Evropského parlamentu by se dostala ještě další čtyři uskupení. Situace na čtvrtém až sedmém místě je však vzácně vyrovnaná a mezi těmito příčkami je rozdíl pouhého jednoho procenta. Do Bruselu by čeští voliči poslali rovněž hnutí STAN, spojení SPD s Trikolorou, koalici STAČILO!, kterou vede šéfka komunistů Kateřina Konečná a konečně svazek Přísahy a Motoristů. První tři subjekty by měly po dvou křeslech, Přísaha s Motoristy jednoho zástupce.

Kdo by naopak pohořel, to jsou obě sociální demokracie, SOCDEM i ČSSD Jiřího Paroubka, neúspěšní by měli být také Svobodní, Zelení nebo strana PRO Jindřicha Rajchla.

Autor: Jan Skala

Související

1280px-Vojtěch_Filip_Praha_2013
Domácí

Exšéf komunistů chystá comeback. Pod stranickou vlajkou chce vplout do Senátu

profimedia-0890007206
Zahraniční

Předsedkyní europarlamentu je opět Metsola

Kavčí_hory_ČT_hlavní_budova_1
Domácí

Předvolební superdebatu České televize řeší velká mediální rada

profimedia-0888773199
Domácí Česká politika

Opozici se nepodařilo zamítnout návrh na zvýšení koncesionářských poplatků