Do Krkonoš se po stovkách let vrací los evropský

Na českém území se nachází pouze několik desítek jedinců losa evropského. Jeho budoucnost je proto stále velmi nejistá. U nás toto zvíře žije především na Šumavě a Třeboňsku. Nyní se los objevil i v Krkonoších.

Los evropský

Dospělý jedinec váží až 450 kilogramů.
Zdroj: Česká krajina

  • Dospělý jedinec váží až 450 kilogramů.
  • Zdroj: Česká krajina

Během posledních deseti let losů v Česku ubylo. Los evropský má sice svou domovinu na severu a východě Evropy, ale ve středověku se vyskytoval i v našich končinách. Avšak v 15. století ho lidé vyhubili. Poprvé v novodobých dějinách jsme na losa u nás mohli natrefit v druhé polovině padesátých let. Tato zvířata se pohybovala zejména na Třeboňsku a také v okolí Lipna. Dnes se nachází i na Nymbursku, Táborsku a Bechyňsku. Vždy však jde jen o pár kusů.

Nejvíce se losům daří na plochách ve výše položených místech a zároveň blízko mokřadů a jezer. Tyto podmínky splňují i Krkonoše, proto se možná právě tady brzy usadí. Když správci Krkonošského národního parku v neděli na tísňové lince přijali opakované hlášení o pozorování potulujícího se losa v okolí východokrkonošského Žacléře, nestačili se divit. „Je předčasné spekulovat o tom, zda se losi v Krkonoších usadí natrvalo nebo zda pouze migrují. Každopádně to je dobrá zpráva o stavu naší přírody. Vzhledem k tomu, že los se pohybuje v tradičním biokoridoru, je to důkazem smysluplnosti a efektivnosti těchto opatření a jejich ochrany,“ říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

Co jste o losu evropském nevěděli?

  • Dospělý samec váží až 450 kilogramů.
  • Dosahuje výšky přes dva metry.
  • V Česku se nachází jediná stabilní populace, a to na Šumavě.
  • Los pro člověka není nijak nebezpečný, je totiž extrémně plachý.
  • Umí překonávat velké vzdálenosti.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

Kocour s nejdelším ocasem na světě
Zahraniční Fauna

Mainská mývalí z Minnesoty je kočičím rekordmanem. Má nejdelší ocas

Galapágy pták
Zahraniční Fauna

Ptáci na Galapágách trpí „silniční agresí“ kvůli lidskému hluku

Orel mořský
Domácí Fauna

Ve Zlínském kraji objevili nové hnízdo vzácného orla mořského

Sokoli hnízdící na Býčí skále.
Domácí Fauna

Sokoli se vrátili na Býčí skálu