Hlavními příznaky záškrtu je horečka, slabost a bolest v krku se zarudlými krčními mandlemi a zduřelými lymfatickými uzlinami. Nejčastěji se projevuje jako těžká angína s šedavými pablánami, které vedou ke zúžení hrtanu i hltanu a dušení. Toxiny z bakterií mohou bez léčby proniknout do krevního oběhu a poškodit srdce, ledviny nebo nervový systém.
Zdrojem onemocnění může být nemocný člověk včetně bezpříznakového nosiče, lidé až půl roku po vyléčení, nákazu přenášejí i zvířata. Šíří se kapénkami, kontaktem s kožními ranami nakaženého, případně z kontaminovaných předmětů nebo prádla. Inkubační doba je obvykle dva až pět dní. Nákaza se léčí antibiotiky.
Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu celoživotně. Od 25 let věku se doporučuje vakcinaci opakovat vždy po deseti letech. Zdravotní pojišťovny očkování nehradí.
Odborníci doporučují jako přeočkování dospělých kombinovanou vakcínu proti černému kašli, záškrtu a tetanu, případně i přenosné dětské obrně. Podle informací na webech očkovacích center stojí oba dostupné typy kolem 1 100 korun. Samostatná vakcína proti záškrtu u nás není dostupná.