Do boje o Oscary vyšle Česká republiky Bratry

Filmového kandidáta vybírá tradičně Česká filmová a televizní akademie. Ta letos do boje o nejprestižnější filmovou cenu posílá snímek Bratři režiséra Tomáše Mašína.

film Bratři

Záběr z filmu Bratři.
Zdroj: Cinemart/Zuzana Panská

  • Záběr z filmu Bratři.
  • Zdroj: Cinemart/Zuzana Panská

Drama se teprve objeví v českých kinech, a to v premiéře 26. října. Snímek vypráví jeden z největších příběhů studené války, bratrů Mašínových. Ti se rozhodli se zbraní v ruce opustit komunistické Československo.

Akademici vybírali z 12 českých hraných a dokumentárních filmů. Oscarové nominace budou jasné 23. ledna a slavnostního předávání Oscarů je na programu 10. března příštího roku.

Autorem scénáře snímku Bratři je Marek Epstein, ve filmu hrají Oskar Hes, Jan Nedbal, Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek, Matěj Hádek a Tatiana Dyková Vilhelmová. Loni jako kandidáta na Oscara za Českou republiku vybrali akademici film Petra Václava Il Boemo. Zlatou sošku americké Akademie filmového umění a věd zatím získaly pouze dva československé a jeden český film: Obchod na korze (1965) Jána Kadára a Elmara Klose, o dva roky později Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a Svěrákův Kolja v roce 1996.

Autor: CFTA

Související

17075810508_a2f88f9d44_z
Film a TV

Praštila s herectvím, aby nemusela hrát pro Němce. Ferbasové by dnes bylo 110

2012-04_Głubczyce_48
Zahraniční

Slavnému nádraží spadla střecha. Polská vláda ale stále doufá v jeho záchranu

Záběr z filmu Bratři (2023)
Film a TV Kino

Upoutávka a herci odhalují film o bratrech Mašínech

Cool Girl
Film a TV

Nejhorší český film roku? Odfláknutý snímek Cool Girl! je na Netflixu