sobota 7. prosince 2024

Dlouhé hodiny u obrazovek zvyšují u teenagerů riziko úzkosti a deprese

Podle zprávy amerického Národního centra pro zdravotní statistiku jsou teenageři, kteří tráví více než čtyři hodiny denně u obrazovek, častěji ohroženi úzkostí a depresí.

na mobilu

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Kaboompics.com

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Kaboompics.com

Data ukazují, že polovina teenagerů ve věku 12 až 17 let trávila mezi červencem 2021 a prosincem 2023 více než 4 hodiny denně na obrazovkách, nepočítaje čas strávený školními úkoly. Celkem 27,1 procent z těchto mladých lidí zažívalo úzkost a 25,9 procent mělo symptomy deprese, přičemž jejich výskyt byl výrazně nižší u těch, kteří na obrazovkách strávili méně než 4 hodiny.

I když roste počet studií, které ukazují souvislost mezi sociálními médii a duševním zdravím, příčiny jsou složitější. Online šikana, neustálé porovnávání se s ostatními a hledání potvrzení mohou přispět k úzkosti a depresi. Ti, kdo již trpí psychickými problémy, se navíc mohou uchýlit k sociálním médiím, aby se s nimi vyrovnali, což situaci často zhoršuje. Rodiče a děti je tak výzvou najít rovnováhu, aby mohli využívat výhody technologií, aniž by ohrozili své duševní zdraví.

Autor: Šimon Mitro

Související

TBC
Zahraniční Zdraví

WHO schválila první diagnostický test na tuberkulózu

53819630694_f0422b7728_k
Zdraví

Pár minut každodenní běžné námahy může ženám prodloužit život

lékárna
Domácí Zdraví

Konec složenek na poště. Doplatky v lékárnách se budou řešit jednodušeji

Novo Nordisk
Ekonomika Zdraví

Dánský Novo Nordisk kupuje český závod Novavaxu za miliardy