pátek 1. listopadu 2024

Dlouhé hodiny u obrazovek zvyšují u teenagerů riziko úzkosti a deprese

Podle zprávy amerického Národního centra pro zdravotní statistiku jsou teenageři, kteří tráví více než čtyři hodiny denně u obrazovek, častěji ohroženi úzkostí a depresí.

na mobilu

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Kaboompics.com

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Kaboompics.com

Data ukazují, že polovina teenagerů ve věku 12 až 17 let trávila mezi červencem 2021 a prosincem 2023 více než 4 hodiny denně na obrazovkách, nepočítaje čas strávený školními úkoly. Celkem 27,1 procent z těchto mladých lidí zažívalo úzkost a 25,9 procent mělo symptomy deprese, přičemž jejich výskyt byl výrazně nižší u těch, kteří na obrazovkách strávili méně než 4 hodiny.

I když roste počet studií, které ukazují souvislost mezi sociálními médii a duševním zdravím, příčiny jsou složitější. Online šikana, neustálé porovnávání se s ostatními a hledání potvrzení mohou přispět k úzkosti a depresi. Ti, kdo již trpí psychickými problémy, se navíc mohou uchýlit k sociálním médiím, aby se s nimi vyrovnali, což situaci často zhoršuje. Rodiče a děti je tak výzvou najít rovnováhu, aby mohli využívat výhody technologií, aniž by ohrozili své duševní zdraví.

Autor: Šimon Mitro

Související

bolest srdce
Zdraví AI

Umělá inteligence jako nový nástroj pro předpověď srdečních onemocnění

počítač
Zahraniční Technologie

Evropská unie řeší ověřování věku na internetu

Reddit
Ekonomika Sociální sítě

Reddit vykazuje zisk a jeho akcie raketově rostou

zubař
Domácí Zdraví

Bílá plomba v rámci pojištění, vláda schválila novelu zákona