Díla jednoho z nejvýznamnějších polských umělců 20. století jsou k vidění v Plzni

Letos uplynulo 100 let od narození jednoho z nejvýznamnějších polských umělců 20. století Jerzyho Nowosielského. Plzeňská galerie nyní vystavuje jeho dílo.

Obraz Kvarteto (1962) polského umělce Jerzyho Nowosielského

Obraz Kvarteto (1962) polského umělce Jerzyho Nowosielského
Zdroj: Západočeská galerie v Plzni

  • Obraz Kvarteto (1962) polského umělce Jerzyho Nowosielského
  • Zdroj: Západočeská galerie v Plzni

Západočeská galerie v Plzni od 8. září do 1. října vystavuje díla známého polského umělce Jerzyho Nowosielského. Výstava s názvem Jerzy Nowosielski (1923–2011): Mezi aktem a ikonou vznikla při příležisti stého výročí narození jednoho z nejvýznamnějších polských umělců 20. století. Malíř, filozof a pravoslavný teolog se narodil před sto lety v polském Krakově. Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Na výstavě je zachycen pouze úzký výběr z díla tohoto umělce, který ale přesto prezentuje veškerá témata jeho zájmu, která jsou neobvykle široká. Jerzy Nowosielski se věnoval jak sakrálnímu, tak profánnímu umění, stylově jeho dílo spojuje modernistický výtvarný jazyk. Autorův původ, východiska, životní okolnosti a umělecká průprava však propůjčují tomuto jazyku osobitou povahu a náplň,“ okomentoval Nowosielského tvorbu kurátor výstavy Petr Jindra ze Západočeské galerie v Plzni.

Expozice je umístěna v přednáškovém sále v Pražské 13 v Plzni. „Nowosielski je pro mne symbolem něčeho, co vnímám jako důležitý rys polské kultury obecně: stálé napětí mezi tradicí a avantgardou, mezi posvátným a profánním a také mezi Západem a Východem. Jen málo umělců dokázalo všechny tyto polohy, jejich pronikání a střetávání, ve své tvorbě zachytit,“ sdělil k Nowosielského tvorbě ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. Výstava se koná v rámci cyklu PL in Plzeň, který pořádá Polský institut v Praze ve spolupráci s městem Plzeň.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Západočeská galerie v Plzni

Související

Ďolíčekprofimedia-0796722113.jpg
Fotbal

Sigma se chce udržet před Viktorií

F6m8-xRXYAATSpX
Domácí

Plzeň chce od Škodovky vyhnat narkomany a bezdomovce

20230921_100605
Domácí

V Plzni padla jasanová alej kvůli stavbě parkoviště

Blatno_(okres_Louny)_-_zeleznicni_zastavka
Domácí

Projekt Čtyřmezí propojí čtyři kraje. Je klíčem k lepší dopravní obslužnosti