neděle 23. února 2025

Digitální stavební řízení kritizují města, architekti, tajemníci i úředníci

Městský úřad Louny oznamuje, že z důvodu dodání nefunkčního a v provozu neověřeného systému digitálního stavebního řízení dojde k prodloužení vyřízení žádostí a podání. Chyba není na straně úředníků.

document-8811324_960_720

Ilustrační foto.
Zdroj: pixabay.com

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: pixabay.com

Podobný text lze nalézt na řadě oficiálních webových stránek měst a obcí.

Vedle lounského úřadu na stejný problém upozorňuje i Rýmařov nebo Praha. „Systém od spuštění není plně funkční, aktuálně řešíme se správcem systému, kterým je Ministerstvo pro místní rozvoj. Prosíme tak o Vaši trpělivost,“ píše praha.eu. „Systém digitalizace stavebního řízení ani po třech týdnech od jeho spuštění není funkční, v systému je mnoho nedostatků a problémů. Nedaří se evidovat žádosti, vytvářet dokumenty a odesílat je. Na řadu připomínek a dotazů stavebních úřadů napříč celou republikou není ze strany Ministerstva pro místní rozvoj ČR reagováno,“ přidala se vedoucí stavebního úřadu v Rýmařově Iveta Pochylová.

„Nefunguje to nikomu, včera jsem byl na centrálním stavebním v Brně, nedokáží vygenerovat jediné usnesení, jediné řízení, žádný dotčený orgán od nich nemůže nic dostat, protože to nefunguje,“ uvedl na síti X starosta Brna – Židenic Petr Kunc.

Neúnosný stav kritizuje také Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů. „Systém však od svého spuštění stále i přes opakované upozorňování ze strany úřadů vykazuje zásadní nedostatky, které výrazně komplikují práci stavebních úřadů napříč Českou republikou,“ píšou tajemníci s tím, že velkým problémem je fakt, že systém není plně propojený s ekonomickými systémy a lokálními spisovými službami, což značně komplikuje administrativní práci. Podle nich má také právní nedostatky. Části systému jsou právně problematické a mohou vést k právním sporům. Stále lze nahlížet do spisů celé ČR, což může být v rozporu s GDPR. Řeší se bezpečnostní incident nebo odeslání jiného než finálního dokumentu. „Sdružení předalo ministerstvu již desítky konkrétních podnětů, na kterých se stále ještě pracuje, nejsou dořešené,“ píšou tajemníci s tím, že ani call centrum nezná odpověď na mnoho dotazů obcí a helpdesk nereaguje na otázky i řadu dní.

Česká komora architektů zase zaslala otevřený dopis ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi a uvádí dvacet problémů, které její členové zaznamenali. Například to, že systém nedokáže rozlišit stavební a pozemkovou parcelu. U údajů jednatele požaduje systém zcela nesmyslnou informaci, do kdy bude jednatelem. Při zadávání země není na prvním místě Česko, ale rozbalí se seznam jako z mezinárodního e-shopu, který začíná Afghánistánem.

Související

silnice
Domácí Digitalizace

Údaje v registru silničních vozidel lze už rok měnit online

firma
Ekonomika Digitalizace

České firmy rekordně investovaly do digitalizace

chytrá domácnost
Domácí Technologie

Chytré spotřebiče se stávají běžnou součástí domácností

léky
Domácí Zdraví

Ochranné limity na doplatky léků fungují od Nového roku bez problémů