Dietní limonády zvyšují riziko srdečních chorob, jsou horší než ty s cukrem

Milovníci sycených nápojů si často myslí, že pitím dietních verzí dělají něco pro své zdraví. Není to tak. Uměle slazené nápoje nejsou vůbec zdravé a lékaři je dokonce spojují se zvýšeným rizikem srdečních chorob.

8727344867_55221daf73_b

Ilustrační fotografie.
Zdroj: pixabay.com

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: pixabay.com

Dva litry umělě slazeného nápoje vypité za týden mohou podle lékařů zvýšit riziko nepravidelného srdečního tepu až o 20 procent. Denně je to jedna středně velká sklenice. Zarážející je, že vypití stejného množství nápojů s běžným cukrem zvyšuje riziko jen o deset procent.

Ukázal to velký výzkum, při kterém lékaři sledovali zdravotní stav pacientů pijících různé druhy nápojů v průměru deset let,  se účastnilo 202 tisíc lidí ve věku od 37 do 73 let. Více než polovina z výzkumného vzorku byly ženy. Pití nízkokalorických nápojů se oddávalo více žen než mužů, kteří si raději dopřáli běžnou limonádu. Podle výsledků sycené nápoje bez cukru konzumovali také spíše lidé nižššího věku. 

V České republice každý rok zemře řada lidí na mozkovou mrtvici v důsledku neléčené fibriliace síní, která způsobí smrtelnou krevní sraženinu. Je viníkem i dalších nemocí jako je srdeční infarkt, demence, ale i onemocnění ledvin.

Autor: Zuzana Beranová

Související

HK_Aberdeen_Square_Chinese_Pavilion_visiors_Oct-2012
Zahraniční

Číně ubývá obyvatel. Odborníci tvrdí, že tento trend ještě zrychlí

ryba
Zahraniční Fauna

Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí

158029837_45531a
Hudba

Zemřel Mario Klemens, skladatel hudby pro české i zahraniční filmy a seriály

Policie ČR
Krimi

Nechtěla žít. Dívka, která se postřelila na střelnici ve Znojmě, zemřela