Stejně jako před pár lety ve Velké Británii se nyní i v Německu začínají objevovat hlasy o možném vystoupení země z Evropské unie, přestože se Německo považuje za neoficiálního vůdce unie. S možným referendem, v němž by lidé mohli o setrvání či ukončení členství rozhodnout, přišla německá krajně pravicová strana AfD, která by se po nadcházejících parlamentních volbách mohla stát druhou nejsilnější politickou silou v zemi. Jedna z hlavních postav strany Alice Weidel oznámila, že poté, co se AfD dostane do vlády, omezí pravomoci Evropské komise a zahájí přípravy na takzvaný Dexit, čili na odchod z EU.
„Dexit“ – Alice Weidel strebt EU-Austritt Deutschlands an https://t.co/D0HbNQNYsd pic.twitter.com/EpJEkPajRO
— WELT (@welt) January 23, 2024
Ostatně větší samostatnost Německa a zachování jeho suverenity má AfD jako jeden z hlavních bodů svého volebního programu, kde cílí zejména na německé vlastenectví a deportace nelegálních migrantů, kterých za posledních deset let přišly do Německa miliony. To samé by mělo platit pro ukrajinské uprchlíky, kteří by okamžitě po ukončení války museli Německo opustit.
Současná vláda před možným vystoupením Německa z EU varuje. Takový krok by podle ní ohrozil prosperitu země. Každopádně skutečnost je taková, že současné strany vládní koalice se ve volebních preferencích propadají hluboko pod AfD, které průzkumy přisuzují podporu 23 procent obyvatelstva. Nejsilnější vládní strana SPD má 15 procent, Zelení zhruba 11 a nejmenší vládní strana FDP by se do Bundestagu ani nedostala.