pátek 19. července 2024

Desetimetrový Dunaj pustoší Pasov. Problémy hlásí také Řezno a povodí Innu

Hladina Dunaje v bavorském Pasově dosáhla téměř deseti metrů. Kritická situace je také v povodí Innu.

prof

Zaplavený Pasov (4. 6. 2024)
Zdroj: Profimedia

  • Zaplavený Pasov (4. 6. 2024)
  • Zdroj: Profimedia

Jižní Německo se začíná vzpamatovávat po ničivých povodních. V Pasově však Dunaj dosáhl deseti metrů, což je téměř dvojnásobek normálu. Záplavy si v Německu zatím vyžádaly pět obětí. Historická část Pasova a jeho promenády jsou pod vodou, a proto radnice vyhlásila stav přírodní katastrofy, aby mohla lépe koordinovat záchranné práce a uzavírky.

Podle meteorologů už nad jihem Německa pršet nebude a hladina Dunaje by měla začít klesat. V Řezně se očekává podobný vývoj, ale úplné uklidnění situace může trvat ještě několik dní. Voda odtéká pomalu a škody jsou rozsáhlé. Bavorsko již začalo s odklízením škod. Mnichovská vláda na to vyhradila dvě a půl miliardy korun.

Ve Švábsku policisté našli pohřešovanou ženu, která strávila přes dva dny v koruně padlého stromu, aby unikla povodním. Ve městě Offingen stále pátrají po pohřešovaném hasiči. Město Řezno, kde Dunaj dosáhl hladiny přes šest metrů, evakuovalo jednu ulici a nasadilo protipovodňové zábrany. Přestože hladina řeky už klesá, problémy s vysokou spodní vodou přetrvávají.

Na jihu Německa povodně způsobily uzavření některých tratí, vlaky jsou přeplněné a na některých nádražích musela zasahovat policie. V hornobavorském Flintsbachu se kvůli dešťům a podmáčené půdě sesunula část zříceniny hradu Falkenstein. Meteorologové očekávají zlepšení počasí, německá meteorologická služba odvolala výstrahy před nepříznivým počasím.

Autor: Šimon Mitro

Související

52632611994_b84abbc12d_b
Ekonomika

Tahanice nekončí. Síkela obvinil Německo, že zadržuje plyn určený Česku

lesní požár
Domácí

Česko se podílí na přeshraničním systému včasného varování před požáry

52136327875_6bdb3b80d5_b
Zahraniční

Komik přál smrt Trumpovi i Muskovi. Peníze pro něj posvětila německá vláda

GSm4-q_XYAASw8R
Zahraniční

Úřady zakázaly časopis Compact. Cesta k novému fašismu, tvrdí šéfredaktor