Více než 20 dětí bylo v Indonésii zraněno poté, co se natáčely, jak pojídají pouliční svačinu napuštěnou tekutým dusíkem, které se lidově říká "dračí dech".
Tekutý dusík způsobuje, že se z pochutiny při konzumaci zdánlivě kouří. „Pokud je zkonzumována dříve, než se tekutý dusík odpaří, může dojít k popálení střev a perforaci a v nejzávažnějších případech i k úmrtí,“ uvedl výzkumník globální zdravotní bezpečnosti na Griffithově univerzitě Dicky Budiman.
Dalšími možnými riziky jsou popáleniny kůže a vážné dýchací potíže, uvedl v prohlášení generální ředitel indonéského ministerstva zdravotnictví Maxi Rein Rondonuwu.
Na serveru TikTok se objevily desítky videí doprovázených taneční hudbou, na nichž jsou zachyceni teenageři a malé děti, kterým při pojídání "dračího dechu" vycházejí z úst chuchvalce kouře. Na jednom videu, které nasbíralo téměř 60 000 zhlédnutí, je vidět batole, které vyfukuje kouř otvorem ve sladkosti.
Přestože je tato pochoutka na trhu již několik let a tekutý dusík se v potravinách běžně používá, jsou nyní takové pochoutky snáze dostupné než v minulosti. Popularita sociálních sítí způsobuje, že je mládež častěji vyhledává.