Klatovy mají čtyři pošty, po redukci zbyde jen jedna jediná, hlavní v Nádražní ulici. To se nelíbí vedení města ani samotným obyvatelům. „Už teď tam bývají velké fronty, když vás nezastihnou doma s balíkem nebo doporučeným dopisem, musíte většinou tam. Možná hlavně proto je to nejvytíženější pobočka,“ říká Alena Škodová z Klatov. Právě vytíženost poboček hrála roli při výběru těch, které se zruší. V potaz se brala návštěvnost, počet transakcí, nebo ekonomická rentabilita poboček. „Když něco potřebuju poslat nebo zaplatit, chodím na pobočku u nás v sídlišti, ale i tam často bývají fronty, takže mi přijde využívaná dost,“ dodává žena.
Jediná pobočka by pak měla zbýt třeba i v Sušici, v Domažlicích bude hlavní pošta a depo. V Plzeňském kraji se rušení týká celkem 22 poboček. Vedení dotčených měst nesouhlasí ani se šibeničním termínem uzavření, který je 30. června. Starostové se tak na jednání s hejtmanem Plzeňského kraje a primátorem Plzně dohodli na společném řešení. „Seznam rušených poboček je pro nás neakceptovatelný. Společně oslovíme vedení České pošty a budeme chtít nejen jednat o rušených pobočkách, ale také o tom, podle jakých dat se pobočkách rozhodovalo. Podle nás postrádá výběr poboček jakoukoli místní znalost podmínek provozu. Chceme také vyzvat vládu, aby celou tuto reorganizaci posunula minimálně o půl roku.“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.
Napjatou situaci kolem plánovaného uzavírání poboček se rozhodl řešit i pražský primátor Bohumil Svoboda, který se dnes sešel s ministrem vnitra Vítem Rakušanem i s ředitelem České pošty Miroslavem Štěpánem. Dohodli se na intenzivním jednání se zástupci měst a obcí, kterých se situace týká, aby našli společné řešení, jak co nejvíce snížit dopady na obyvatele. O posunutí termínu ani o jiných změnách se dnes ale podle všeho nejednalo. V Praze se zrušení týká 35 poboček, v celé republice celkem tří set.