Den překročení limitu, známý jako Earth Overshoot Day, označuje den, kdy lidstvo vyčerpá všechny přírodní zdroje, které planeta dokáže za rok obnovit. Letos připadl tento den na 1. srpna, což je o měsíc a půl dříve než v roce 1971, kdy byl tento den poprvé zaznamenán. V posledním desetiletí se datum příliš neměnilo, poslední dekády lidstvo překračuje roční rozpočet přibližně o pět měsíců.
Den překročení limitu se počítá na základě údajů OSN, které určují ekologickou stopu jednotlivých zemí a biokapacitu planety, tedy její schopnost regenerovat zdroje a absorbovat odpad. Vyčerpání zdrojů je z větší části důsledkem globálního oteplování způsobeného emisemi CO2 z fosilních paliv. Global Footprint Network tvrdí, že k posunutí tohoto dne o 19 dní každý rok do roku 2030 by bylo třeba snížit emise o 43 procent.
Některé země spotřebovávají zdroje rychleji než jiné. Kdyby všichni žili jako lidé v USA, Den překročení limitu by nastal už 14. března. Pro Belgii by to bylo 23. března, pro Francii 7. května a pro Španělsko 20. května. Nejhoršími provinilci jsou Katar, kde by den připadl na 11. února.
Naopak, kdyby všichni žili jako lidé v Indii, překročení limitu by se nekonalo, protože roční spotřeba by činila pouze 0,7 zdrojů planety. Global Footprint Network doporučuje snížit emise CO2 z fosilních paliv o 50 procent, což by posunulo Den překročení limitu o tři měsíce.
Today is Earth Overshoot Day 🌍, the day on which we have consumed more resources than the planet can produce.
— Max Planck Society (@maxplanckpress) August 1, 2024
What are you doing to improve your ecological footprint? #EarthOvershootDay #Sustainability pic.twitter.com/8DrZyLAWpJ
🌍 Today, August 1st, we mark Earth Overshoot Day 2024: the date when humanity’s demand on nature surpasses what Earth can regenerate in a year. We are consuming nature's resources 1.7 times faster than ecosystems can renew. https://t.co/h5QqRwTrjm #EarthOvershootDay pic.twitter.com/0u4AjrAxQg
— WWF Central and Eastern Europe (@WWFCEE) August 1, 2024