čtvrtek 18. července 2024

Den nespálení

Den nespálení nesouvisí s jídlem, ale s ochranou naší pokožky před sluncem. Den zvyšuje povědomí o prevenci rakoviny kůže.

opalování

Ilustrační foto.
Zdroj: Freerange Stock

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Freerange Stock

Čtvrtý květnový pátek náleží Dni nespálení. Jeho hlavním cílem je zvýšit povědomí o prevenci rakoviny kůže a o důležitosti ochrany před nadměrným slunečním zářením. Tento den vyzývá lidi, aby si uvědomili rizika spojená se spálením na slunci. V rámci dne jsou lidé povzbuzování k nošení pokrývek hlavy, slunečních brýlí a k mazání odkryté pokožky opalovacími krémy s vysokým faktorem.

Důraz je kladen také na stínění a vyhýbání se přímému slunečnímu záření v době největší intenzity, obvykle od 10 do 16 hodin. Tato preventivní opatření mají snížit riziko vzniku rakoviny kůže, která je jednou z nejčastějších forem rakoviny. Den nespálení je také příležitostí pro organizace zdravotní péče a veřejné zdravotnické instituce k pořádání osvětových akcí a kampaní, které informují veřejnost o nebezpečích přehřátí a spálení na slunci. Tento den zároveň připomíná důležitost obecné péče o kůži.

Autor: Šimon Mitro

Související

Curtis Zy-Keith Means
Zahraniční Zajímavosti

Nejpředčasněji narozené dítě oslavilo čtvrté narozeniny. Přišlo na svět ve 21. týdnu

thomayerova nemocnice
Domácí Zdraví

Nemocnice čeká energetická revoluce

darování krve
Domácí Zdraví

Začala platit nová pravidla pro darování krve. Končí diskriminace homosexuálů

cukr
Domácí

Cukr nezpůsobuje obezitu, tvrdí potravinářská komora