pátek 19. července 2024

Den mateřského jazyka

Dnes oslavujeme kulturní rozmanitost a jazyky celého světa.

kniha

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Světový den mateřského jazyka vyhlásilo UNESCO v roce 1999. Tento den připomíná důležitost kulturní rozmanitosti a péči o jazyky celého světa. Přes dvě miliardy lidí na celém světě nemá přístup ke vzdělání ve svém vlastním jazyce a hrozí, že více než polovina všech jazyků na světě zanikne, protože se zkrátka přestanou používat. „Když jazyky zmizí, zmizí i znalosti a sociokulturní rozmanitost jazykové komunity, zejména té domorodé,“ uvádí OSN.

UNESCO podporuje vícejazyčné vzdělávání založené na mateřském nebo prvním jazyce. Jedná se o typ vzdělávání, jenž začíná v jazyce, který student nejvíce ovládá, a poté postupně zavádí další jazyky. Tento přístup umožňuje studentům, jejichž mateřský jazyk se liší od toho vyučovaného, překlenout propast mezi domovem a školou, objevovat školní prostředí ve známém jazyce, a tak se lépe a snáze učit.

Mnohojazyčnost přispívá k rozvoji inkluzivních společností, které umožňují koexistenci a vzájemné obohacování více kultur, světonázorů a znalostních systémů.

Autor: Šimon Mitro

Související

47289697_2567131589965510_7143698298891665408_n
Domácí

Krumlov má problém s parkováním. Ten by mohly vyřešit parkovací věže

Saaz-Ring2
Domácí

Žatec dostal další ocenění. Je historickým městem loňského roku

Sloup Nejsvětější Trojice
Domácí

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci čeká 990 dní oprav

ravetheplanetparade23
Hudba Video

Berlínská techno scéna je na seznamu kulturního dědictví UNESCO