Světový den mateřského jazyka vyhlásilo UNESCO v roce 1999. Tento den připomíná důležitost kulturní rozmanitosti a péči o jazyky celého světa. Přes dvě miliardy lidí na celém světě nemá přístup ke vzdělání ve svém vlastním jazyce a hrozí, že více než polovina všech jazyků na světě zanikne, protože se zkrátka přestanou používat. „Když jazyky zmizí, zmizí i znalosti a sociokulturní rozmanitost jazykové komunity, zejména té domorodé,“ uvádí OSN.
UNESCO podporuje vícejazyčné vzdělávání založené na mateřském nebo prvním jazyce. Jedná se o typ vzdělávání, jenž začíná v jazyce, který student nejvíce ovládá, a poté postupně zavádí další jazyky. Tento přístup umožňuje studentům, jejichž mateřský jazyk se liší od toho vyučovaného, překlenout propast mezi domovem a školou, objevovat školní prostředí ve známém jazyce, a tak se lépe a snáze učit.
Mnohojazyčnost přispívá k rozvoji inkluzivních společností, které umožňují koexistenci a vzájemné obohacování více kultur, světonázorů a znalostních systémů.