Emmeline Pankhurst byla britská politická aktivistka a vůdkyně britských sufražetek, které bojovaly za volební právo žen. Její vášnivý boj změnil historii a položil základy pro moderní feministické hnutí. Tento den je věnován připomínce odkazu Pankhurst a všech žen, které bojovaly za rovnoprávnost.
Pankhurst se narodila 14. července 1858 v Manchesteru, v rodině podporující reformy a sociální spravedlnost. Již v raném věku byla ovlivněna příběhy o boji za práva žen. V roce 1879 se provdala za právníka Richarda Pankhursta. Spolu měli pět dětí, z nichž dvě, Christabel a Sylvia, se staly významnými aktivistkami.
V roce 1903 založila Ženskou sociální a politickou unii (WSPU), známou svou militantní taktikou v boji za volební právo žen. Heslo organizace „Deeds, not words“, v překladu „činy, ne slova“, odráželo její radikální přístup. Pankhurst a její následovnice pořádaly protesty, hladovky a dokonce používaly násilné metody, jako ničení majetku, aby upoutaly pozornost pro svou věc. Sufražetky včetně Pankhurst byly mnohokrát zatčeny i vězněny.
Její boj vedl k významnému posunu v roce 1918, kdy britský parlament přijal zákon, který udělil volební právo ženám starším 30 let. O deset let později získaly ženy rovnoprávné volební právo s muži. Emmeline Pankhurst zůstává ikonou feministického hnutí. Její odvaha a odhodlání inspirovaly a nadále inspirují generace žen po celém světě.