Demokracie po vzoru Bruselu. Belgie chce Maďarsko zbavit hlasovacích práv

Maďarsko nesouhlasí s řadou věcí Evropské unie ohledně Ruska a Ukrajiny. Belgická ministryně proto navrhla odebrání hlasovacích práv Budapešti.

EU

Ilustrační foto.
Zdroj: Rawpixel

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Rawpixel

Aktivovat článek 7 by chtěla belgická ministryně zahraničí Hadja Lahbib v souvislosti s nadcházejícím maďarským předsednictví Evropské unii, které začne v polovině tohoto roku. Nelíbí se jí totiž, že Maďarsko neplní noty Bruselu ohledně sankcí vůči Rusku a vojenské pomoci Ukrajině. Podle ní Maďarsko neustále zaujímá blokační a vetovací postoj vůči nařízením v tomto směru a narušuje tak základní hodnoty celé unie. Podle zmíněného článku 7, o jehož uvedení do provozu požádala ostatní země společenství, by Maďarsko přišlo o hlasovací práva, což by pro Budapešť znamenalo velký problém v době předsednictví.

Proti Maďarsku a zejména vládě Viktora Orbána, která podle řady zahraničních politiků začíná vykazovat známky autokracie, vystoupilo Rakousko, jež se postavilo za belgickou ministryně, ale také Německo, to zase zpochybnilo schopnost Budapešti vést v druhé polovině letošního roku unii.

K věci se už vyjádřila i dotčená země. Její bruselský mluvčí uvedl, že hlavním úkolem Maďarska je zamezit tomu, aby se válka přenesla do Evropy. Proti tomu je údajně aktivace článku 7 malichernost.

Autor: Jan Skala

Související

4925947_1_1
Zahraniční

Tchaj-wan popravil vraha. Lidskoprávní organizace i EU bijí na poplach

profim
Zahraniční

Orbán se nezúčastní Trumpovy inaugurace

Vratislav_Mynář_Praha_2013
Domácí

Mynář trest nedostane. Soud jej osvobodil v kauze dotačního podvodu

Vice_President-designate_Kaja_Kallas_-_1
Zahraniční

Sankce proti Sýrii padnou. Evropští ministři o tom budou na konci ledna