pátek 23. května 2025

Dáte si bobra? Vědci radí udělat z něj klobásky

Přestože je bobr evropský v České republice chráněný, na některých místech, kde škodí, se smí lovit. Obvykle se ale jeho maso nekonzumuje. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se proto zaměřili na výzkum parazitů u bobrů a následně zkoumali kvalitu masa.

beaver-rat-7738914_1280

Bobr evropský.
Zdroj: pixabay.com

  • Bobr evropský.
  • Zdroj: pixabay.com

Praktickým výstupem výzkumu jsou užitné vzory na klobásu a konzervu s přídavkem bobřího masa, díky kterým lze potenciálně problematické maso jíst bez zdravotních rizik.

„Ulovené kusy jsme primárně brali na výzkum přítomnosti parazitů v trávicím traktu bobrů a biometrické charakteristiky – vážili jsme jedince, určovali pohlaví, měřili rozměry těla, abychom pochopili populační strukturu v jednotlivých oblastech. Výzkum masa byl další krok, který se nám nabídl. Když už je nutné chráněné druhy zabíjet, snažili jsme se tyto vzácné vzorky využít v co nejvíce oborech,“ popsal Ondřej Mikulka z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity. V minulosti se bobří maso tradičně konzumovalo, v současnosti k tomu lovci ale nemají moc velkou motivaci. „Byli to právě lovci, kteří se na nás často obraceli s dotazem, zdali je bezpečné maso konzumovat,“ nastínil Mikulka.

Ulovený bobr se může kontaminovat ve vodním prostředí nebo ho v průběhu života mohli napadnout paraziti. Bobří konzerva i klobása představují způsob, jak v domácnosti lovce z potenciálně rizikové suroviny získat zdravotně nezávadnou potravinu. „V době, kdy člověk do jisté míry nahrazuje funkci predátora tím, že zvíře usmrtí, bere na sebe i morální odpovědnost za co největší využití jeho jatečného těla, pak můžeme říci, že bobr neztratil život jen proto, aby skončil v černém pytli, ale jeho tělo se využilo jako jiná zvěřina,“ uvedl Miroslav Jůzl z Ústavu technologie potravin.

Užitné vzory jsou určené především pro lovce a myslivecké jednoty, Státní veterinární správu a pro publikační účely.

Podle údajů České zemědělské univerzity se v Česku pohybuje kolem patnácti tisíc bobrů. Největší populace je v Plzeňském kraji, na druhém místě je jižní Morava. Ročně se oficiálně odstřelí kolem padesáti bobrů.

Mapka míst, kde je možné bobry lovit. Červeně je označená zóna, kde je bobr nežádoucí a je nutné jej lovit, fialově pak výjimky, kde je odstřel bobra povolený.

celkova-oprava-1024x724-1

Související

428627772_122162147552028892_2789287500511403986_n
Zahraniční

Slováci zešíleli, třetina z nich pochybuje, že Země je kulatá

Alzheimerova choroba
Zdraví Věda

Narušení sociálního chování může předcházet Alzheimerově nemoci

baterie ev
Ostatní Věda

Čeští vědci posunuli vývoj baterií. Nový elektrolyt slibuje vyšší výkon i životnost

čaj
Zdraví Věda

Čaj působí jako filtr proti těžkým kovům v pitné vodě