Rakovina slinivky břišní je jedním z nejhůř léčitelných onkologických onemocnění. Bývá totiž dlouho bez příznaků, a když už se nějaké projeví, na léčbu je často pozdě. Nový objev Michala Holčapka z pardubické univerzity, by tak mohl doslova zachraňovat životy. Dokáže totiž z kapky krve odhalit karcinom slinivky už v ranném stádiu, a to díky analýze lipidů. „Při rakovině dochází k nekontrolovatelnému dělení buněk. Aby se mohly dělit v takto zrychleném režimu, potřebují spoustu stavebního materiálu, kterým jsou lipidy,“ popsal proces Holčapek. Metoda by měla nemoc detekovat s přesností přes 90 procent.
Univerzita teď založila ve spolupráci s českým holdingem spin-off firmu s názvem Lipidica, aby společnými silami dostali lék z laboratoří až do nemocnic. „Včasná diagnóza výrazně zvyšuje účinnost existujících léčebných metod a šanci pacientů na přežití. Náš holding disponuje zázemím a tento společný projekt je i pro nás velká příležitost posunout prevenci a péči o zdraví lidí na další úroveň,“ uvedl Zdeněk Jirsa z holdingu.
V loňském roce u nás tímto druhem rakoviny onemocnělo více než 2 400 pacientů. Právě kvůli pozdní diagnostice na něj do roka zemře až 87 procent nemocných.