Osmatřicetiletý řidič strážníky zaujal svou nesouměrnou jízdou, při které několikrát vjel do protisměru Když pak míjel služební auto, strážníci si všimli, že je ve voze daleko více osob, než by v něm mělo být.
Kromě řidiče cestovaly v autě ještě dvě ženy a také čtyři malé děti ve věku od jednoho roku do deseti let. Muž, u něhož dechová zkouška odhalila více než dvě promile, policistům řekl, že cestuje z koupaliště, kde si dal tři piva.
Podobný případ řešili na konci srpna také policisté na Náchodsku. Čtyřicetiletý řidič, kterého policisté zastavili v Novém Městě nad Metují, nadýchal téměř tři promile. V autě přitom vezl tři děti.
V Pavlovicích u Přerova zase v červnu boural opilý muž, který měl v autě malé dítě. Přejel do protisměru, najel na chodník, narazil do kovového sloupku, pak do zábradlí a nakonec do hřbitovní zdi. Nadýchal 1,73 promile alkoholu.
V dubnu policisté dvakrát přistihli opilou za volantem ženu z Prostějovska, poprvé jí zabavili řidičák, podruhé ji přistihli v autě i s dvěma dětmi. Nadýchala 2,61 promile.
Jaký vliv má alkohol na řidičské schopnosti?
Pravděpodobnost nehody je při hladině alkoholu:
od 0,3 do 0,9 promile 7krát větší
od 1,0 do 1,4 promile 31krát vyšší
nad 1,5 promile 128krát větší
Už i malé množství alkoholu od 0,2 do 0,5 promile dokáže negativně ovlivnit schopnost řídit vozidlo.
Alkohol za volantem:
0,2 až 0,5 promile Prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Tendence riskovat, nepřiměřená sebedůvěra, zhoršená schopnost rozeznat pohybující se světla. Horší odhad vzdálenosti. Alkoholem ovlivněný řidič si neuvědomuje svůj stav a naopak má sklon se přeceňovat.
0,5 až 0,8 promile K předchozím následkům se přidávají další: prodloužený reakční čas a zhoršený postřeh, přeceňování vlastních schopností, oči se obtížně přizpůsobují přechodu ze světla do tmy a naopak, horší vnímání barev a schopnost soustředění. Poruchy rovnováhy u motocyklistů a cyklistů. Zhoršuje se odhad vzdálenosti.
0,8 až 1,2 promile Zhoršuje se schopnost vnímat okraje zorného pole, další zhoršování soustředění, ještě více prodloužený reakční čas, roste bezohlednost při řízení.
přes 1,2 promile Nadále se zhoršují poruchy soustředění, reakční čas, rovnováha i nekritičnost. I velmi zkušený řidič se v tomto stavu může dopustit hrubých chyb jako je sešlápnutí plynu místo brzdy. Řidič představuje pro sebe i okolí obrovské riziko
kocovina bez alkoholu v krvi Vyšší riziko spánku, nevolnosti a dalších tělesných a duševních obtíží, které odvádějí pozornost řidiče, krátkodobá ztráta vědomí v důsledku hypoglykémie