neděle 21. dubna 2024

Látky jako HHC budou zakázané, navrhuje ministerstvo. Piráti by spíše legalizovali

Ministerstvo zdravotnictví chce přitvrdit v boji proti HHC. Členka Pirátů by naopak přivítala legalizaci marihuany.

51094915673_8f4c6dc684_b

I gumoví medvídci mohou být napuštěni látkou HHC.
Zdroj: Flickr

  • I gumoví medvídci mohou být napuštěni látkou HHC.
  • Zdroj: Flickr

Vládní tažení pro látkám typu HHC pokračuje, ačkoliv se dosud neukázalo jako razantní a důsledné. Nyní však ministerstvo zdravotnictví navrhuje další sedm návykových látek odvozených od HHC umístit na seznam zakázaných a nezákonných opiátů. Národní protidrogová centrála takových látek navrhuje ještě o čtyři více, z nichž všechny zahrnuje do semisyntetických kanabinoidů. Ministerstvo nyní nechává svůj návrh projít připomínkovým řízením a pak jej chce předložit na schůzi celé vlády.

K zákazu prvních látek HHC došlo poté, co po požití cukrovinek, které drogu obsahovaly, skončilo několik dětí i dospělých v nemocnici. V České republice se nyní nesmí držet ani prodávat, za což hrozí v krajním případě až osmileté vězení. Ještě na začátku tohoto roku byly ale produkty obsahující HHC volně dostupné například v eshopech, automatech i kamenných prodejnách. Český postup posvětila i Evropská komise. Její odborníci však podotkli, že prodejci budou zákaz obcházet prodejen podobných sloučenin.

Na přetřes ve vládních stranách přišla i legalizace marihuany, jak nyní učinilo Německo. Za tu se v televizní diskuzi postavila členka Pirátské strany Jana Michailidu. Podle ní by takový krok neměl za následek společenskou nebezpečnost a přinesl peníze do státního rozpočtu.

Autor: Jan Skala

Související

LGBTQ
Domácí LGBTQ

Senátoři posvětili svazek homosexuálních párů. Vůbec o něm ale nediskutovali

očkování
Domácí Zdraví

Do Česka dorazila mimořádná dávka vakcín proti černému kašli

436175829_909967511139537_3686111896957147624_n
Domácí

ODS mizí z vedení Liberce. Strany kvůli skandálu vypověděly koaliční smlouvu

1000007283
Domácí

Suverénní postavení ANO se nemění. Ve volbách by získalo přes 35 procent