Hasiči od rána pomáhají v chovu drůbeže v Myslívi na Klatovsku, kde je nutné vybít 27 tisíc kachen, bažantů, orebic či divokých kachen. "Zajišťujeme v vystrojování pracovníků, kteří se budou podílet na řešení situace spojené s výskytem ptačí chřipky, dále připravujeme stanoviště pro dekontaminaci osob a techniky," přiblížil mluvčí hasičů Petr Poncar.
Kolem ohniska je tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech platí mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezují přesuny drůbeže, nebo zakazují pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva. Jedná se o druhé ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu v současné vlně ptačí chřipky.
Další ohnisko zjistili veterináři v malochovu slepic ve Zborovech. "Chovatel informoval krajskou veterinární správu o úhynu pěti slepic z celkem 16 kusů. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu, který posléze potvrdilo ptačí chřipku. Zbývající drůbež v chovu byla již utracená," popsal mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček s tím, že se nejedná o komerční chov, a tak se nemusí vytyčit uzavřená pásma. Státní veterinární správa eviduje čtyři ohniska ptačí chřipky, dvě jsou v komerčních chovech a dvě v malochovech drůbeže.