Přestože před podobnými případy varuje policie i média velmi často, podvodníkům se daří najít stále nové oběti. Jednou z nich je i žena z Prahy, která poslala své úspory prostřednictvím bitcoinmatu neznámo kam.
Ženě zavolal údajný pracovník banky s tím, že si jejím jménem někdo zřídil bankovní úvěr na několik stovek tisíc korun. Aby mu uvěřila, uvedl tři poslední čísla její občanky, trvalou adresu a datum narození. Krátce poté se jí ozval údajný kriminalista, který ji řekl, že se stala obětí úvěrového podvodu a upozornil, ať nikomu nic neříká, jinak se dopustí maření vyšetřování. „Ženě pak řekl, že se jí ozve pan V., bezpečnostní pracovník její banky, a vysvětlí jí co a jak, aby o peníze nepřišla. Pan V. skutečně obratem zavolal a ženě namluvil, ať veškeré své peníze vybere ve své bance v Praze 2 a osobně je vloží do bankomatu v Praze 5,“ popsal pro Minutové zprávy policejní mluvčí Jan Rybanský.
Žena vybrala téměř devět set tisíc korun a vydala se k určenému bankomatu. Na místě našla pouze bitcoinmat, ale pan V. ji ujistil, že nemá koukat na nápisy a že jde o vkladomat její banky. „Poškozenou od vkládání peněz neodradilo ani bezpečnostní upozornění na přístroji o častých podvodech ani potvrzovací doklad, že peníze vkládá skutečně do bitcoinmatu. Provedla celkem sedmatřicet transakcí na základě QR kódů s konkrétní bitcoinovou adresou, kterou jí pan V. prostřednictvím mobilní aplikace naposílal a odeslala celkem 666 tisíc korun. Až pak si uvědomila, že se pravděpodobně stala obětí podvodu a v transakcích dál nepokračovala,“ doplnil mluvčí.
Pachatelé prý byli při telefonní komunikaci mimořádně přesvědčiví. Se ženou byli v nepřetržitém telefonním kontakt několik hodin od výběru peněz až po vložení do bitcoinmatu. Nedopustili, aby hovor přerušila, neustále poslouchali dění okolo ní a instruovali ji, jak se zachovat, kdyby ji někdo oslovil. Pokud by se tak stalo třeba u bitcoinmatu při vkládání hotovosti, měla odpovědět, že na místě je policejní akce v režii kriminální služby.