Země v úterý po ničivé bouři vyhlásila národní výjimečný stav – stalo se tak teprve potřetí v historii Nového Zélandu. Obyvatelé byli nuceni doslova plavat do bezpečí ze zatopených domů.
Dříve byl vyhlášen národní stav pouze během začátku koronavirové pandemie a po zemětřesení v Christchurchi v roce 2011.
Podle úřadů bylo v úterý bez proudu nejméně 225 tisíc lidí. Téměř třetina z 5,1 milionu obyvatel Nového Zélandu žije v bouřkových oblastech – mezi které patří i největší město Auckland.
Místní média uvedla, že někteří obyvatelé museli proplavat okny ložnice, aby unikli, když voda zaplavila jejich domovy. Obyvatelé v oblasti byli varováni, že mohou být týdny bez proudu.
Letecké snímky zaplavených oblastí také ukázaly lidi uvízlé na střechách, kteří čekají na záchranu.
Úředníci uvedli, že dva hasiči byli také zaskočeni sesuvem půdy v Muriwai, západně od Aucklandu. Jeden byl těžce zraněn, další se pohřešuje, uvedly záchranné agentury.
Vláda označila rozsah bouře za důsledek změny klimatu. „Jde o událost související se změnou klimatu. Její závažnost je samozřejmě zhoršena skutečností, že globální teplota již vzrostla o 1,1 stupně,“ řekl novozélandský ministr pro změnu klimatu James Shaw.
Cyklon Gabriela zasáhla Nový Zéland jen dva týdny po bezprecedentních lijácích a záplavách ve stejném regionu, při kterých zemřeli čtyři lidi.
Meteorologická služba MetService říká, že se očekává, že se podmínky v příštích dnech vyjasní a v některých částech země se ruší varování před silným deštěm. Varovala ale, že vítr může způsobit další škody.