Kámen s tajemnými značkami starý téměř čtyři tisíce let je nyní archeology označován jako „mapa k pokladu“. Používají ho k hledání starověkých lokalit v severozápadní Francii. Kamenná deska Saint-Bélec byla nalezena poblíž hrobky a v roce 2021 jí vědci prohlásili za nejstarší známou mapu v Evropě. Od té doby pracují na rozluštění jejích rytin. „Použití mapy k pokusu najít archeologické lokality je novátorské. Nikdy jsme takto nepracovali,“ Yvan Pailler, profesor na bretaňské univerzitě UBO.
Starověké lokality jsou obvykle odhaleny sofistikovaným radarovým vybavením, leteckými záběry nebo náhodou při kopání základů nových budov. Starověká mapa podle vědců vyobrazuje oblast přibližně 30 na 21 kilometrů.
La dalle gravée de Saint-Bélec est un grand bloc de pierre de schiste gravé, découvert à Leuhan, dans le Finistère.
— Mᴇᴍᴇs ᴅᴇ Gᴀᴜʟᴏɪs 🐗 (@dwengado) October 18, 2023
Datée de l'âge du bronze ancien, elle serait la plus ancienne représentation cartographique connue en Europe.https://t.co/jahxbCFLCl pic.twitter.com/9ain8PHDjn
Kámen byl nalezen v roce 1900 spolu s rozbitou keramickou nádobou charakteristickou pro keramiku rané doby bronzové. Tehdy však místní historik, který kámen našel, nerozuměl jeho významu. Od roku 1924 byl kámen uložen v muzejní sbírce. Následně byl kámen v roce 2014 „znovuobjeven“ právě Yvanem Paillerem a jeho kolegou Clementem Nicolasem.
„Pár vyrytých symbolů dávalo smysl hned,“ řekl Pailler. V hrubých výstupech a liniích na kameni jsou podle Paillera vyobrazeny řeky a hory v oblasti Roudouallec, což je část oblasti Bretaně asi 500 kilometrů západně od Paříže. Vědci kámen naskenovali a porovnali jej s aktuálními mapami, kde našli přibližně 80procentní shodu. „Stále musíme identifikovat všechny geometrické symboly a legendu, která s nimi souvisí," uvedl Nicolas.
Kámen je posetý malými důlky, které vědci považují za ukazatele pohřebních mohyl, obydlí nebo geologických nalezišť. Zjištění jejich významu by mohlo vést k novým objevům.