Tento alarmující trend se dotýká 28 procent respondentů, kteří se podíleli na průzkumu Centra dopravního průzkumu. To je více než evropský průměr (20,8 %). Výzkumníci dále zjistili, že téměř u poloviny (46,5 %) dopravních nehoda na elektrokoloběžkách v loňském roce byl zaznamenán u viníků alkohol nebo byla odmítnuta dechoví zkouška.
To znamená, že z 354 zraněných osob na elektrokoloběžkách bylo 288 považováno za viníky dopravních incidentů, přičemž u 134 z nich byla zjištěna přítomnost alkoholu nad 1,5 promile. Situace vyvolává vážné obavy o bezpečnost na silnicích.
Legislativa považuje řidiče elektrokoloběžek za uživatele nemotorových vozidel a i pro ně platí nulová tolerance alkoholu. Za loňský rok eviduje Policie ČR celkem 421 dopravních nehod s účastí elektrokoloběžek, při nichž došlo ke třem úmrtím, 24 těžkým zraněním a 327 lehkým zraněním. „Při hloubkové analýze dopravních nehod jsme identifikovali, že alkohol přispívá ke vzniku těchto incidentů až u sedmi procent případů. Hlavními příčinami jsou nepozornost, nesprávné vyhodnocení situace a vysoká rychlost jízdy,“ komentuje Kateřina Bucsuházy z oblasti Hloubkové analýzy dopravních nehod.