Od dob neandrtálců nebylo na Zemi tak teplo jako loni. Služba Evropské unie pro monitorování změny klimatu v rámci programu Copernicus oznámila, že teplota planety stoupla o 1,5 stupně v porovnání s daty z předindustriální éry, kterou ohraničují roky 1850 až 1900. V historii měření se jedná o rekordní hodnoty. Podle odborníků je planeta nejteplejší za posledních sto tisíc let, tedy od období středního paleolitu.
🌎 Planeta Tierra registra 12 meses consecutivos con temperaturas 1.5°C superiores a la era preindustrial, advierte Copernicus. https://t.co/QzSeLdTCEK
— ContraRéplica (@ContraReplicaMX) February 9, 2024
Naměřené hodnoty překročily i normy stanovené pařížskou konferencí z roku 2015, která právě 1,5 stupně rozdílu oproti předindustriální éře stanovila jako hraniční pro zachování současného klimatu. Na základě toho se tehdy jednotlivé státy dohodly na regulaci emisí skleníkových plynů, které oteplování urychlují.
Loňské hodnoty ještě ale nutně nemusí znamenat definitivní změnu klimatu. K vysokému číslu přispěl i jev El Niňo, který začne na jaře odeznívat.