pátek 22. listopadu 2024

Co se stane, když stoupne hladina moří o metr, dva či deset?

Varování před táním ledovců a stoupajícími hladinami moří vyvolává otázku, jak svět bude vypadat, když hladina oceánů stoupne o metr, dva či rovnou deset.

Zatopené Benátky

Zatopené Benátky
Zdroj: Pixabay

  • Zatopené Benátky
  • Zdroj: Pixabay

Interaktivní server floodmap.net, alias zatopená mapa, vám ukáže, co se stane, až roztají ledovce a mořská hladina stoupne o pár metrů nad současný stav. Podle aktuálních predikcí by hladina moří mohla do roku 2050 vzrůst o třicet centimetrů a v roce 2100 by mohla stoupnout o 1,3 až 1,6 metru nad současný stav. Pokud by k tomu došlo, jak by svět vypadal?

Už při zvednutí mořské hladiny o jeden metr by byla zaplavena pobřežní část Belgie a třetina Nizozemska včetně Amsterdamu. Dále by byly zaplaveny pobřežní části Německa a Dánska. V Polsku by bylo zcela pod vodou město Nowy Dwór Gdański. Dále by se rozšířilo Kaspické moře na část území Kazachstánu a Ruska. Byla by zaplavena část Miami a malé ostrovy, pláže atd. Pokud by se zvedla hladina moří o dva metry, tak by byl částečně zaplaven New York, New Orleans a kompletně by byly zaplaveny Benátky.

Jen tak pro zajímavost se můžete podívat i na vizualizaci toho, jak svět může vypadat v roce 2300, kdy podle současných predikcí může vrůst hladiny moří o deset metrů. V tomto případě leží pod vodou dvě třetiny Nizozemska, Bahamy, thajská metropole Bangkok i polovina Londýna, New Yorku či Barcelony.

Autor: Šimon Mitro

Související

slunce
Domácí Počasí

Česko zažívá rekordní rok: Poprvé průměrná teplota přesáhne deset stupňů

Voltaire
Zahraniční Výročí

Génius osvícenství a mistr satiry Voltaire se narodil před 330 lety

Paranaíba_-_State_of_Mato_Grosso_do_Sul,_Brazil_-_panoramio_(13)
Zahraniční

Klimatické plány hatí metan z mokřadů. Jeho emisi rostou závratnou rychlostí

blednutí korálů
Zahraniční Klimatické změny

Korálovým útesům hrozí zánik. Klimatické změny ohrožují stovky druhů