Co s albánskými starosty? V kosovském referendu skoro nikdo nehlasoval

Nad albánskými starosty na severu Kosova nadále visí otazník. Referendum, které je mělo potvrdit ve funkcích, je neplatné.

GLN-zpgWUAATavV

Jedna z pouhých 253 hlasujících v referendu na severu Kosova.
Zdroj: X

  • Jedna z pouhých 253 hlasujících v referendu na severu Kosova.
  • Zdroj: X

Naprostým fiaskem skončilo referendum v Kosovu, které tamní úřady vypsaly v otázce odvolání čtyř albánských starostů, jenž se loni v dubnu ujali funkcí na severu této balkánské země. K hlasování se dostavilo pouhých 253 voličů z celkového počtu zhruba 45 tisíc, což je asi 0,5 procenta. K tomu, aby bylo referendum platné, je zapotřebí, aby v něm hlasovalo více než 50 procent všech voličů. Kosovské úřady z tristní účasti obviňují znepřátelené Srby, kteří s jmenováním albánských starostů dlouhodobě nesouhlasí a loni na jaře, kdy ke změně v rozložení politických sil na severu země došlo, vyvolali v regionu nepokoje.

Kosovští Srbové přiznali, že referendum bojkotovali. Podle jejich vyjádření byla vládní garnitura kosovských Albánců připravena pozice starostů zlegitimizovat, protože do funkce nastoupili po volbách, kterých se účastnila tři procenta voličů.

Třenice mezi Kosovem a Srbskem se datují až do dob rozpadu Jugoslávie. Bělehrad o oblast Kosova přišel po zákroku NATO, takzvané humanitárním bombardování, v roce 1999. Kosovo pak vyhlásilo o devět let později nezávislost, kterou uznala asi polovina států OSN. Ruku pro tento krok zvedla i tehdejší česká vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) a to i přes ostrou kritiku tehdejšího prezidenta Václava Klause.

Autor: Jan Skala

Související

Roulette-finlandsfarja
Domácí

Ať si zvolí lid. Obec vypsala referendum ohledně kontroverzního kasína

profimedia-0873553694
Zahraniční

Novou Kaledonií zmítají krvavé nepokoje

GNoJyigXMAEBQAE
Zahraniční

Další politici čelí výhrůžkám. Podezřelého ze Srbska už zadržela policie

profimedia-0873437899
Zahraniční

Francie vyhlásí v Nové Kaledonii výjimečný stav