Bude se do penze chodit po sedmdesátce, jak zněl původní vládní návrh nebo v 67 letech, jak předkládanou normu zmírnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)? O tom by dnes měli rozhodnout poslanci při finálním jednání o důchodové reformě. To navíc může zablokovat opozice, které se ani jeden z uvedených návrhů nelíbí a už slovy svého lídra Andreje Babiše (SNO) deklarovala, že pokud po příštích volbách usedne ve vládě, současné vládní kroky zruší a peníze na výplaty důchodů bude hledat jinde.
Průzkumy veřejného mínění také ukazují, že proti zvedání věku odchodu do důchodu se vyjadřuje i veřejnost, ačkoliv i lidé uznávají, že reforma celého systému je třeba. Norma obsahuje ještě další dva kroky a sice omezení předčasných penzí a snížení růstu. Zejména druhý návrh veřejnost rovněž odmítá.
V žádné ze zemí Evropské unie se do důchodů neodchází po sedmdesátce, kdežto hranice 67 let je v řadě zemí běžná. Stanovenou jí má například Belgie, Německo, Chorvatsko, Nizozemsko, Polsko, Itálie či Island. Naopak ve Francii nárok na penzi vzniká už při dosažení 62. roku života.