Po desetiletí se vědci domnívali, že člověk osídlil americký kontinent před 14 tisíci lety. Vědci odhad založili na stáří raných kamenných nástrojů prastaré indiánské kultury Clovis, které byly poprvé objeveny ve městě Clovisu v Novém Mexiku. Ovšem nová analýza zkamenělých lidských stop nalezených v Novém Mexiku posouvá odhad až o dalších deset tisíc let do minulosti.
Stopy, jež změnily pohled na historii, patří mezi tisíce stop vytvořených lidmi, mamuty a dalšími pradávnými zvířaty nalezenými v Národním parku White Sands, tajuplné krajině na jihu Nového Mexika, kde se vlny bílých sádrových dun valí přes rozlehlou pánev Tularosa.
Již před dvěma lety vědci z Americké geologické služby publikovali v časopise Science článek, ve kterém tvrdili, že tyto stopy jsou staré až 23 tisíc let. „Jde o dobu mnohem starší, než bylo přijaté paradigma toho, kdy lidé vstoupili do Severní Ameriky,“ řekla Kathleen Springer, jedna z výzkumných pracovnic Americké geologické služby.
Vědci předpokládali, že lidé přišli do Severní Ameriky skrze dnešní Sibiř, kudy došli na Aljašku ke konci poslední doby ledové. Pokud by však nová analýza stop byla správná, naznačovalo by to fakt, že lidé našli cestu do Ameriky ještě v době, kdy byly severní země (Sibiř, Kanada, Aljaška) stále zaledněné. „Jak se sem lidé dostali? Otevírá se zde celá řada migračních cest, které doposud nebyly brány v potaz,“ uvedla Springer.
Big news: USGS scientists & partners have confirmed, with 2 new lines of evidence, that human footprints found in White Sands Nat'l Park show that people lived in North America 21-23,000 yrs ago—much earlier than previously thought!
— USGS (@USGS) October 5, 2023
More here: https://t.co/Fft0s2RRzA
Imgs: NPS pic.twitter.com/NXJkOv3rnZ