Když o uplynulém víkendu maďarský premiér Viktor Orbán přečetl zprávu o stavu země, zmínil v ní, že na jaře dojde k dohodě Švédska a Maďarska o vstupu skandinávské země do NATO. Poté, co Turecko upustilo od průtahů v tomto směru, je Budapešť jediná, která Švédům cestu do aliance blokuje. Jak však upozornil vlivný maďarský server Index, změna postoje Orbánovy vládnoucí strany Fidesz, která má v maďarském parlamentu většinu, má ještě jinou stránku.
Orbán most azt játssza el, mintha a Gripen-megállapodást kapná a svéd NATO-csatlakozásért cserébe https://t.co/noK8f5l3DV via @Amerikai Népszava
— Amerikai Népszava (@AmerikaiNepsza1) February 19, 2024
Vlády obou zemí totiž už spolu jednají několik týdnů a jejich cílem je užší spolupráce v oblasti vojenského a obranného průmyslu. Konkrétně jde o nájemní smlouvy na bojové letouny JAS-39 Gripen, která za dva roky vyprší po 25 letech a Budapešť má zájem o její prodloužení. Spolupráce mezi oběma zeměmi by se také mohla rozšířit i do dalších oblastí obranného průmyslu, což by bylo výhodné pro maďarské ozbrojené síly.
Jak vyplývá z hlasů z nitra strany Fidesz, mohla by být ratifikace švédského vstupu v maďarském parlamentu posvěcená už za týden. Tomu by nasvědčovala i skutečnost, že premiér Orbán nedávno generálního tajemníka aliance Jense Stoltenerga ujistil, že Maďarsko švédskou otázku vyřeší velmi brzy.