čtvrtek 12. prosince 2024

Čína zakazuje vývoz klíčových minerálů do USA

Vztahy mezi Čínou a USA se dále vyostřují. Čína zakázala export strategických minerálů, což přichází den po dalším omezení amerického vývozu do čínského polovodičového průmyslu.

americká a čínská vlajka

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Čínský zákaz se týká galia, germania, antimonu a grafitu, které jsou zásadní pro výrobu polovodičů, infračervených technologií, vláknové optiky, baterií do elektromobilů a vojenské techniky. Podle čínského ministerstva obchodu „vývoz těchto materiálů do USA není povolen.“ Zákaz zdůrazňuje rostoucí snahu o kontrolu dodavatelských řetězců v klíčových odvětvích.

Čína dominuje světové produkci těchto minerálů – letos zajistila téměř 99 procent rafinovaného galia a 59 porcent germania. V roce 2022 také dodala téměř polovinu světové těžby antimonu, používaného mimo jiné v jaderných zbraních a bateriích. Podle analytika Jacka Beddera tato opatření dále zhorší už tak napjatý přístup k surovinám v západních zemích.

Zákaz přichází jen dva dny poté, co USA omezily vývoz na 140 čínských firem z polovodičového sektoru. Tento krok měl zpomalit rozvoj čínských vojenských technologií založených na umělé inteligenci. Opatření dále stupňují obchodní napětí, které se obnovilo během první Trumpovy vlády, kdy začala obchodní válka. Trump již avizoval, že po nástupu do druhého funkčního období zavede nová cla na čínské zboží.

Obě strany nadále zůstávají v patové situaci, která ovlivňuje globální ekonomiku i klíčové průmyslové sektory.

Autor: Šimon Mitro

Související

Gea6bBebUAEr41G
Zahraniční

Tchajwanská armáda hlásí pohotovost. Čínské lodě zase brousí kolem ostrova

255206823_a35340a408_c
Zahraniční

New Orleans zakázalo pouštění balónků. Lidé se proti nařízení bouří

Iraqi_insurgents_with_guns,_2006
Zahraniční

Strach z vývoje v Sýrii. Američané útočí na cíle Islámského státu v zemi

profimedia-0943986267
Zahraniční

Jihokorejský prezident čelí obvinění z velezrady. Nesmí odjet ze země