Čína v roce 2023 pokračovala v agresivním rozvoji solární energie, když nainstalovala rekordních 180 gigawattů solárních panelů. To je více než trojnásobek instalací v celé Evropě, která v tomto roce přidala 58 gigawattů. Avšak navzdory tomuto úspěchu Čína stále plánuje nové uhelné elektrárny, což vyvolává otázky o její strategii v oblasti ochrany klimatu.
Podle analýzy Greenpeace East Asia se v prvním pololetí roku 2023 schválilo 14 nových uhelných elektráren s celkovou kapacitou 10,3 gigawattů, což je o 80 procent méně než ve stejném období minulého roku. V letech 2022 a 2023 byly schváleny projekty uhelných elektráren o kapacitě 90,7 gigawattů a 106,4 gigawattů, což vzbudilo obavy mezi klimatickými odborníky.
Ačkoliv Čína vedla svět v instalacích solární a větrné energie, vláda zdůrazňuje, že uhelné elektrárny jsou stále nezbytné pro zajištění energie v obdobích vysoké poptávky, kdy solární a větrná energie nejsou spolehlivé. Greenpeace vyjádřilo obavy, zda jde o začátek přechodu k zelenější energetice, nebo zda se Čína ještě nedokázala zbavit závislosti na uhlí.
Čínská vláda v posledních měsících zveřejnila plány na snížení emisí uhlíku a urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie. V červnu byl představen tříletý plán na modernizaci stávajících uhelných jednotek a vybavení nově stavěných jednotek nízkouhlíkovými technologiemi. Kromě toho byla v tomto měsíci schválena výstavba nového energetického systému a pět jaderných projektů s celkovými náklady 200 miliard jüanů, v přepočtu 627 miliard korun, které mají přispět k dosažení cíle snížení emisí uhlíku.