Dohoda o strategickém partnerství mezi Čínou a Cookovými ostrovy, která zahrnuje hlubinnou těžbu na oceánském dně, je skutečností. Dokument vzbuzuje kritiku ze strany Nového Zélandu, pod nějž Cookovy ostrovy oficiálně náleží, i přesto, že nedošlo mezi Pekingem a souostrovím v Tiché oceánu na spolupráci po stránce bezpečnosti. Z toho vyplývá, že sice Čína posílí své postavení v Oceánii, ale pouze v ekonomické rovině, ovšem ne vojenské.
"To nenahrazuje naše dlouhodobé vztahy s Novým Zélandem, Austrálií a dalšími, ale spíše je doplňuje a zajišťuje široké portfolio našich partnerství," řekl premiér Mark Brown v parlamentu Cookových ostrovů. Podle něho se současné partnerství s Čínou specializuje pouze na odvětví jako je obchod, infrastruktura a oceánské zdroje.
Ovšem chystaná spolupráce s Čínou má své odpůrce i na samotných Cookových ostrovech. Opoziční strany, které kroky Brownovy vlády považují za bezpečnostní hrozbu a zpřetrhání vazeb s Novým Zélandem, vyvolali zasedání parlamentu, který by příští úterý měl jednat o vyslovení nedůvěry vládě.
Both the Cook Islands and China are itching to develop deep-sea mining. But an economic deal may have security implications for the island country https://t.co/4tuNtb8WOP
— The Economist (@TheEconomist) February 17, 2025