pátek 21. února 2025

Čína se rozpíná v Oceánii. Smlouva s Cookovými ostrovy už dostane podpisy

Podle Nového Zélandu je smlouva mezi Cookovými ostrovy a Čínou hrozbou pro oceánský region. Jde je o těžbu a ekonomiku, ne o bezpečnost, obhajuje se vláda souostroví.

View_from_Avarua_looking_inland,_Rarotonga_Island,_Cook_Islands

Cookovy ostrovy podepsali partnerství s Čínou.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Cookovy ostrovy podepsali partnerství s Čínou.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Dohoda o strategickém partnerství mezi Čínou a Cookovými ostrovy, která zahrnuje hlubinnou těžbu na oceánském dně, je skutečností. Dokument vzbuzuje kritiku ze strany Nového Zélandu, pod nějž Cookovy ostrovy oficiálně náleží, i přesto, že nedošlo mezi Pekingem a souostrovím v Tiché oceánu na spolupráci po stránce bezpečnosti. Z toho vyplývá, že sice Čína posílí své postavení v Oceánii, ale pouze v ekonomické rovině, ovšem ne vojenské.

"To nenahrazuje naše dlouhodobé vztahy s Novým Zélandem, Austrálií a dalšími, ale spíše je doplňuje a zajišťuje široké portfolio našich partnerství," řekl premiér Mark Brown v parlamentu Cookových ostrovů. Podle něho se současné partnerství s Čínou specializuje pouze na odvětví jako je obchod, infrastruktura a oceánské zdroje.

Ovšem chystaná spolupráce s Čínou má své odpůrce i na samotných Cookových ostrovech. Opoziční strany, které kroky Brownovy vlády považují za bezpečnostní hrozbu a zpřetrhání vazeb s Novým Zélandem, vyvolali zasedání parlamentu, který by příští úterý měl jednat o vyslovení nedůvěry vládě.

Autor: Jan Skala

Související

nákladní loď
Ekonomika

USA předběhly Čínu. Jsou největším obchodním partnerem Německa

48162296741_526044d570_b
Zahraniční

Trump se plánuje setkat se Si Ťin-pchingem. Tématem bude hlavně obchod

Nový Textový dokument OpenDocument
Zahraniční Kauzy

Místo sněhu bílý písek a vata. Čínská vánoční vesnička lidem lhala

1200px-Hong_Kong_Skyline_view_from_the_peak_2017
Zahraniční

Hongkong chce zakázat malé byty. Očekává se, že nájmy výrazně vzrostou