Čínský prezident Si Ťin-pching podniká diplomatické turné po jihovýchodní Asii s cílem upevnit vztahy a postavení Číny jako záruky stability a předvídatelnosti. V kontrastu s napětím, které na trzích vyvolal americký exprezident Donald Trump novými celními hrozbami, se Peking prezentuje jako rozvážná velmoc podporující volný obchod.
První zastávkou turné byla Hanoj, kde Si jednal s generálním tajemníkem vietnamské komunistické strany To Lamem. Ocenil stabilní spolupráci obou zemí a vyzval k jednotnému postupu proti jednostranným krokům, které podle něj ohrožují globální obchod. Oba státy podepsaly dohody o spolupráci na železničním projektu a posílení dodavatelských řetězců. Čína také slíbila otevřít své trhy vietnamskému zemědělství.
Další zastávkou je Malajsie, kde Si jedná o prohloubení obchodních vztahů mezi Čínou a sdružením ASEAN. Očekává se, že dojde k dalšímu snižování cel mezi Čínou a členskými státy. Malajsie je důležitým partnerem nejen díky čínské investici do železniční infrastruktury, ale i díky tomu, že je letos předsednickou zemí ASEAN.
Cestu komentoval Donald Trump nevybíravě. Prohlásil, že Čína a Vietnam „se snaží přijít na to, jak podrazit Spojené státy“. Jeho výstupy přitom krátce před cestou vyvolaly na trzích značnou nejistotu kvůli hrozbám novými cly.
Siho cesta přichází v době, kdy Čína čelí složitým vztahům v regionu — zejména kvůli nárokům v Jihočínském moři, které zpochybňuje jak Vietnam, tak Malajsie. Malajsijský premiér Anwar Ibrahim však i přesto označil Čínu za „skutečného přítele“ a od nástupu do funkce ji navštívil už třikrát.
Cílem čínské diplomacie je podle expertů především udržet si silný vliv v regionu a ukázat se jako odpovědná mocnost v době globální nejistoty.