neděle 23. února 2025

Čína se dohodla s Filipíny na sporném území v Jihočínském moři

Čína a Filipíny uzavřely dohodu, čímž dojde ke zklidnění situace v Jihočínském moři.

námořnictvo

Ilustrační foto.
Zdroj: Rawpixel

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Rawpixel

Čína a Filipíny dosáhly dohody, která má ukončit konfrontace u sporné mělčiny v Jihočínském moři. Agentura AP uvedla, že k opakovaným střetům filipínských a čínských plavidel docházelo v oblasti ostrůvku Second Thomas Shoal, což vyvolávalo obavy z možných větších konfliktů, do nichž by mohly být zapojeny i Spojené státy.

Dohody bylo dosaženo po sérii setkání filipínských a čínských diplomatů v Manile. Dva filipínští představitelé potvrdili dohodu agentuře AP pod podmínkou zachování anonymity. Filipínská vláda poté vydala krátké prohlášení, aniž by uvedla podrobnosti, a zdůraznila potřebu deeskalace a dialogu.

Čína si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře, což koliduje s nároky Filipín, Vietnamu, Indonésie, Malajsie a Bruneje. Toto moře je bohaté na ryby, ropu, zemní plyn a vedou skrz něj důležité námořní trasy. Stálý rozhodčí soud v Haagu v roce 2016 rozhodl, že velká část čínských nároků je neopodstatněná, ale Peking toto rozhodnutí odmítá uznat.

Dohoda s Filipínami by mohla vzbudit naděje na podobné dohody s dalšími zeměmi, které mají spory s Čínou. Otázkou však zůstává, zda se dohodu podaří úspěšně realizovat a jak dlouho vydrží. Spojené státy, které nemají v oblasti územní nároky, opakovaně varovaly, že jsou povinny bránit Filipíny, svého nejstaršího spojence v Asii, pokud by byly napadeny.

Autor: Šimon Mitro

Související

čínská válečná loď
Zahraniční

Čína cvičila s válečnými loděmi v Tasmánském moři. Komerční lety měnily trasu

Drug_addict
Domácí

V Česku se objevuje nová droga. Je desetkrát silnější než fentanyl

nákladní loď
Ekonomika

USA předběhly Čínu. Jsou největším obchodním partnerem Německa

Volodymyr Zelenskyj.
Zahraniční

Podpora Zelenského stoupla na 57 procent, uvádí průzkum