Čína a Filipíny dosáhly dohody, která má ukončit konfrontace u sporné mělčiny v Jihočínském moři. Agentura AP uvedla, že k opakovaným střetům filipínských a čínských plavidel docházelo v oblasti ostrůvku Second Thomas Shoal, což vyvolávalo obavy z možných větších konfliktů, do nichž by mohly být zapojeny i Spojené státy.
Dohody bylo dosaženo po sérii setkání filipínských a čínských diplomatů v Manile. Dva filipínští představitelé potvrdili dohodu agentuře AP pod podmínkou zachování anonymity. Filipínská vláda poté vydala krátké prohlášení, aniž by uvedla podrobnosti, a zdůraznila potřebu deeskalace a dialogu.
Čína si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře, což koliduje s nároky Filipín, Vietnamu, Indonésie, Malajsie a Bruneje. Toto moře je bohaté na ryby, ropu, zemní plyn a vedou skrz něj důležité námořní trasy. Stálý rozhodčí soud v Haagu v roce 2016 rozhodl, že velká část čínských nároků je neopodstatněná, ale Peking toto rozhodnutí odmítá uznat.
Dohoda s Filipínami by mohla vzbudit naděje na podobné dohody s dalšími zeměmi, které mají spory s Čínou. Otázkou však zůstává, zda se dohodu podaří úspěšně realizovat a jak dlouho vydrží. Spojené státy, které nemají v oblasti územní nároky, opakovaně varovaly, že jsou povinny bránit Filipíny, svého nejstaršího spojence v Asii, pokud by byly napadeny.