Čína poslala nové astronauty na stanici Tiangong. Připraví se k letu na Měsíc

Čínští astronauti se připojili k posádce stanice Tiangong, kde stráví příštích šest měsíců prováděním experimentů zaměřených na přípravy mise na Měsíc. Mezi členy je také kosmická inženýrka Wang Haoze, třetí Číňanka ve vesmíru.

Čínská vesmírná stanice Tiangong

Čínská vesmírná stanice Tiangong
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Čínská vesmírná stanice Tiangong
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Čínská mise Shenzhou-19 úspěšně dopravila tři astronauty na vesmírnou stanici Tiangong, kde se připojili k předchozí posádce. Nový tým stráví na stanici šest měsíců, během nichž budou provádět klíčové experimenty k podpoře plánů Číny na vyslání posádky na Měsíc do roku 2030.

Čínská vesmírná agentura (CMSA) oznámila, že mezi astronauty je i 34letá Wang Haoze, jediná inženýrka mise, která se připojila k dlouhodobým výzkumům na Tiangongu. V rámci experimentů posádka otestuje „cihly“ z materiálů napodobujících měsíční půdu, které dorazí v listopadu. Cílem je zjistit, zda lze využít měsíční půdu ke stavbě budoucí základny na Měsíci, což by mohlo výrazně snížit náklady na dopravu stavebního materiálu.

Čínský vesmírný program nabral pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga velkou dynamiku a stal se symbolem rostoucího vlivu Číny ve vesmíru. V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s robotickou sondou na odvrácené straně Měsíce, a v roce 2021 dosáhla úspěchu i na Marsu. S ambicí vytvořit lunární základnu se Čína zařadila mezi hlavní hráče vesmírného závodu, v němž soupeří zejména s USA, Japonskem a Indií.

Stanice Tiangong, postavená po vyloučení Číny z programu Mezinárodní vesmírné stanice, je jádrem čínských kosmických aktivit. S plánovanou životností deset let má sloužit jako základ pro trénink astronautů a technologický rozvoj, které jsou nezbytné pro realizaci ambiciózních cílů na Měsíci.

Autor: Šimon Mitro

Související

Observatoř Paranal v Chile
Zahraniční Vesmír

Nejčistší noční oblohu světa ohrožuje průmyslový megaprojekt

Česká družice SATurnin-1
Domácí Vesmír

Největší česká družice SATurnin-1 zahájila vesmírnou misi

HK_Aberdeen_Square_Chinese_Pavilion_visiors_Oct-2012
Zahraniční

Číně ubývá obyvatel. Odborníci tvrdí, že tento trend ještě zrychlí

V Tibetu museli kvůli zemětřesení vypustit tři přehrady
Zahraniční

Čína vypouští přehrady v Tibetu. Ty poškodilo nedávné zemětřesení