úterý 29. dubna 2025

Čína poslala do vesmíru háďátka

Čínští vědci studují dopady vesmírného záření na biologickém vzorku červovitých hlístic, které se vrátily zpět s posádkou Sen-čou 16 po půlročním testování z vesmírného prostoru. Odborníci otestovali radiační lék, který by mohl zmírnil poškození zářením.

Varbuss

Háďátka obecná, která spadají do kmene hlístice, jsou důležitým organismem pro účely vědeckého zkoumání pro svůj krátký život, rychlou reprodukci a malou velikost.
Zdroj: wikimedia commons

  • Háďátka obecná, která spadají do kmene hlístice, jsou důležitým organismem pro účely vědeckého zkoumání pro svůj krátký život, rychlou reprodukci a malou velikost.
  • Zdroj: wikimedia commons

Při testu putovalo do vesmíru v červnu tohoto roku šest boxů výzkumných vzorků.

Na DNA a molekulách v tělech háďátek obecných a dalších vzorcích, které zahrnovaly jednoduché mikroorganismy a semena, byla viditelná jasná poškození způsobená dlouhodobým radiačním zářením. Po podání medikamentu zmírňujícího následky záření vybraným hlísticím, se jejich počet dožil většího počtu dní, začal se opět rozmnožovat a poškození jejich organismů se snížilo. Testování, od kterého si vědci slibují nalezení léku pro širší vesmírné využití, bude pokračovat.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Čínská národní vesmírná vědecká agentura

Související

50548124736_ca3a3b31ff_c
Zahraniční Vesmír

Ryby chované ve vesmíru by mohly být plnohodnotnou stravou pro astronauty

iPhone
Ekonomika

Apple utíká z Číny, iPhony pro Američany bude montovat Indie

profimedia-0991939324
Zahraniční Vesmír

Čína vyměnila posádku své vesmírné stanice

Hubbleův vesmírný dalekohled
Zahraniční Vesmír

Hubbleův vesmírný dalekohled slaví 35 let na oběžné dráze