Čína poslala do vesmíru háďátka

Čínští vědci studují dopady vesmírného záření na biologickém vzorku červovitých hlístic, které se vrátily zpět s posádkou Sen-čou 16 po půlročním testování z vesmírného prostoru. Odborníci otestovali radiační lék, který by mohl zmírnil poškození zářením.

Varbuss

Háďátka obecná, která spadají do kmene hlístice, jsou důležitým organismem pro účely vědeckého zkoumání pro svůj krátký život, rychlou reprodukci a malou velikost.
Zdroj: wikimedia commons

  • Háďátka obecná, která spadají do kmene hlístice, jsou důležitým organismem pro účely vědeckého zkoumání pro svůj krátký život, rychlou reprodukci a malou velikost.
  • Zdroj: wikimedia commons

Při testu putovalo do vesmíru v červnu tohoto roku šest boxů výzkumných vzorků.

Na DNA a molekulách v tělech háďátek obecných a dalších vzorcích, které zahrnovaly jednoduché mikroorganismy a semena, byla viditelná jasná poškození způsobená dlouhodobým radiačním zářením. Po podání medikamentu zmírňujícího následky záření vybraným hlísticím, se jejich počet dožil většího počtu dní, začal se opět rozmnožovat a poškození jejich organismů se snížilo. Testování, od kterého si vědci slibují nalezení léku pro širší vesmírné využití, bude pokračovat.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Čínská národní vesmírná vědecká agentura

Související

čínská válečná loď
Zahraniční

Čína cvičila s válečnými loděmi v Tasmánském moři. Komerční lety měnily trasu

Drug_addict
Domácí

V Česku se objevuje nová droga. Je desetkrát silnější než fentanyl

nákladní loď
Ekonomika

USA předběhly Čínu. Jsou největším obchodním partnerem Německa

48162296741_526044d570_b
Zahraniční

Trump se plánuje setkat se Si Ťin-pchingem. Tématem bude hlavně obchod