neděle 23. února 2025

Čína navyšuje jaderný arzenál. V roce 2030 může konkurovat USA

Čína v uplynulém roce výrazně zvýšila svůj jaderný arzenál, a to z 410 na 500 hlavic, jak uvádí zpráva Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI).

severokorejské jaderné hlavice

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

I přes navyšování jaderného arzenálu Čína zaostává za Spojenými státy a Ruskem. Kreml disponuje 4 380 hlavicemi, zatímco USA 3 708 hlavicemi. Čína oproti tomu navýšila meziročně počet na 500 kusů, uvádí zpráva Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI).

Mezi jadernými velmocemi zůstává situace stabilní, s výjimkou Severní Koreje, která zvýšila svůj arzenál na zhruba padesát hlavic. Hans Kristensen ze SIPRI uvedl, že Čína rozšiřuje svůj jaderný arzenál rychleji než kterákoli jiná země. Podle odhadů by Peking mohl mít do roku 2030 stejný počet mezikontinentálních balistických raket jako Rusko nebo USA.

SIPRI také uvádí, že asi 2 100 jaderných hlavic je ve světě ve stavu „vysoké operační pohotovosti“, přičemž většina z nich patří Rusku a USA. Čína loni poprvé umístila některé své jaderné hlavice do tohoto stavu. Téměř 90 procent světových jaderných zbraní vlastní Rusko a USA, zbytek připadá na Čínu, Francii, Velkou Británii, Izrael, Indii, Pákistán a Severní Koreu.

Stockholmský institut rovněž upozornil, že nemá důkaz o tom, že by Rusko rozmístilo jaderné zbraně v Bělorusku, ačkoliv se o tom loni spekulovalo. Diplomatické snahy o kontrolu jaderných zbraní zaznamenaly v posledním roce neúspěchy, zejména kvůli napjatým mezinárodním vztahům v důsledku rusko-ukrajinské války a konfliktů na Blízkém východě.

Autor: Šimon Mitro

Související

United_Nations_General_Assembly_Hall_(3)
Zahraniční

Nečekaně přelomová rezoluce Američanů. Rusko za agresora neoznačí

GkX6tamWEAAoXDa
Zahraniční

Další setkání ruských a amerických diplomatů je na obzoru. Prý za dva týdny

školní třída
Zahraniční Školství

Estonsko reformuje školství. Ruština ve výuce skončí do roku 2030

švédské námořnictvo
Zahraniční

Obavy z ruské sabotáže v Baltském moři sílí