Titul prvního člověka na Měsíci už Spojeným státům nikdo nevezme, přestože nyní Čína, která se stává čím dál důležitějším hráčem na poli dobývání vesmíru, ohlásila, že do roku 2030 by chtěla k této zemské družici vyslat vlastní posádku. Po více než 60 letech by se tak člověk mohl vrátit na Zemi nejbližší vesmírné těleso. Kromě samotné návštěvy Měsíce by chtěl Peking na jeho povrchu dokonce vybudovat výzkumnou stanici, která by lidstvu pomohla zodpovědět řadu otázek o této družici.
Přestože Peking uznává, že jej čeká ještě dlouhá cesta, dere se Čína mezi vesmírné mocnosti. Patří jí totiž vesmírná stanice Tchien-kung, která na oběžné dráze Země hraje klíčovou roli. Jejímu vědeckému týmu se také povedlo získat vzorky hornin z odvrácené strany Měsíce, za což se dostala mezi pouhou hrstku států, kterým se to podařilo.
V plánech jde však Čína ještě dál. Do roku 2050 by se chtěla pustit i do průzkumu planet Mars a Jupiter.
China’s Chang’e-6 lunar sample just made its world debut at the Int'l Astronautical Congress in Milan! 🌕✨ The 75mg sample was collected from the far side of the moon and brought back to Earth on June 25, 2024. #ChangE6 #Spaceflex @wulei2020 pic.twitter.com/zxJkcV1Dxh
— Frontline (@Frontlinestory) October 15, 2024