pátek 19. července 2024

Čína chce vybudovat vysokorychlostní železnici do Singapuru

Čína by chtěla, aby rychlovlaky jezdily až do Singapuru. Vysokorychlostní železnice by jednou mohla propojovat jihovýchodní Asii s jihozápadní Čínou.

čínský rychlovlak

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Čína pokračuje ve svém ambiciózním projektu infrastrukturálního rozvoje, jež zahrnuje výstavbu vysokorychlostních železnic spojujících jihozápadní Čínu s jihovýchodní Asií. Peking si představuje revoluční dopravní spojení mezi jihozápadní částí země a Singapurem.

V roce 2021 byla zprovozněna polovysokorychlostní železnice mezi Čínou a Laosem, jež spojuje čínské město Kchun-ming s hlavním laoským městem Vientiane. Vzdušnou čarou jsou od sebe města vzdáleny 820 kilometrů, ale po železnici činí vzdálenost více než 1400 kilometrů. Vlaky po nově vybudované trati jsou schopny vzdálenost urazit za deset hodin.

Dále Čína podporovala výstavbu prvního rychlovlaku v jihovýchodní Asii v Indonésii, který začal jezdit v říjnu 2023 a spojil hlavní město Jakarta s Bandungem v Západní Jávě. Tentýž projekt se rozšiřuje i do Thajska, avšak čelí zpožděním a nárůstu nákladů. Očekává se, že thajská část bude dokončena do roku 2028. Čínská vláda však neurčila přesný harmonogram.

Až bude tato linka dokončena, plánuje se rozšířit do severní Malajsie, kde se spojí s hlavním městem Kuala Lumpur a skončí ve 350 kilometrů vzdáleném Singapuru. Navzdory ekonomickým výhodám železničních projektů existují obavy o suverenitu a geopolitický vliv Číny v regionu.

Autor: Šimon Mitro

Související

51208513836_7a383ae40a_b
Zahraniční

Žádný bojkot Maďarska nebude. Na jednání přijedou skuteční ministři

profimedia-0889958565
Zahraniční

Trumpův viceprezident vystrkuje drápky. Pustil se do Bidena, nešetřil ani Čínu

cHJpdmF0ZS9sci9pbWFnZXMvd2Vic2l0ZS8yMDIyLTA0L2ZsODA0OTk3MTUxNi1pbWFnZS1rcHFvaDZuby5qcGc.jpg-1
Zahraniční

Státy proruských vojenských junt se spojily. Jde zejména po zásoby uranu

Čínská stíhačka
Zahraniční

Kolem Tchaj-wanu se za jediný den objevilo 66 čínských letounů