K události došlo koncem června někdy kolem roku 1900. Velikán Jára Cimrman mířil z Prahy do Vídně na premiéru své hry Němý Bobeš, shodou okolností se ale dostal do vlaku směr Jindřichův Hradec. Došly mu peníze, a tak jel bez jízdenky a předstíral spánek. Odhalil ho ale přísný průvodčí, nechal vlak uprostřed hlubokých lesů zastavit a Cimrmana vyhodit.
Při nedobrovolné detrainizaci se Cimrmanovo tělo obtisklo do půdy, otisk se naštěstí podařilo objevit a odlít. Mohla tak vzniknout věrná socha přesně zachycující Cimrmana. Bohužel zezadu.
V roce 1930 tam na památku zřídila železniční správa zastávku. Na místě je také pamětní deska připomínající Cimrmanův výsadek. "Na tomto místě stanul v noci z 28. na 29. června český velikán Mistr Jára Cimrman poté, co byl vyloučen z přepravy v osobním vlaku č. 4052 z Nové Bystřice. U příležitosti 30. výročí oné události v roce 1930 zde pak na popud vděčných občanů Kaprouna zřídila dobrotivá železniční správa zastávku.“
Nedaleko leží Cimrmanovo ohniště, kde se podle uhlíkové analýzy našly stopy DNA mistrova potu. Amatérští cimrmanologové tak nezvratně dokázali, že na místě dnešního stávalo ohniště původní z období kolem roku 1900 s přesností na 112 let. Zde si Mistr hřál své prostydlé údy poté, co se probral z mdloby po své detrainizaci.
Příště: Nábřeží Járy Cimrmana